W swoim wystąpieniu prezydent podkreślił, że Śląsk, górnictwo to dla większości Polaków synonim ciężkiej, a czasami niebezpiecznej pracy, gdzie jedną z najważniejszych wartości jest troska i myślenie o rodzinie.

Myślę, że Śląsk dla wielu z nas to także synonim solidarności, tej międzyludzkiej i typowo górniczej – podkreślił prezydent. Jak zaznaczył, to właśnie tutaj tradycja łączy się z nowoczesnością. – Tu, na Śląsku, widać, że można budować Polskę nowoczesną, można ją modernizować, a jednocześnie tkwić w głęboko zakorzenionym systemie wartości, który się sprawdzał od pokoleń, od wieków. Można ciężko pracować, wprowadzać nowoczesne technologie, a jednocześnie zachować tradycyjną pobożność. Pobożność i muzykowanie – kontynuował Bronisław Komorowski, jednocześnie dodając, że całej Polsce, oprócz trudu górnika, jest potrzeba większej dozy śląskości.

Jarosław Zagórowski, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej, zaznaczył, że pracownicy JSW mają się czym pochwalić. – Chciałbym wszystkim podziękować za ten rok, który minął. To był dobry czas dla JSW – powiedział prezes. Zaapelował też o wsparcie rządzących, tak, aby branża mogła dobrze funkcjonować przez kolejne lata.

Prezydent Jastrzębia-Zdroju Marian Janecki przypomniał wkład i zasługi jastrzębskich górników w walkę o odzyskanie wolności. W 1980 roku to właśnie protest górników był momentem przełomowym i doprowadził do podpisania Porozumienia Jastrzębskiego, trzeciego po Szczecinie i Gdańsku, protokołu ugody społecznej otwierającego drogę do przemian politycznych i gospodarczych. Z kolei w 1988 roku strajk w jastrzębskiej kopalni doprowadził do zwołania Okrągłego Stołu.

Uroczysta akademia barbórkowa organizowana przez KWK „Jas-Mos”, która w tym roku obchodzi 50-lecie istnienia, była też okazją do wręczenia oznaczeń państwowych. Te zasłużonym górnikom przekazał prezydent Bronisław Komorowski.

GALERIA ZDJĘĆ