Wszystkie wystawy, jakie będziemy oglądali w jubileuszowym 2013 roku, będą okraszone wspólnym tytułem „50 – do setki”.

Każdy z twórców swoimi pracami będzie musiał nawiązać do tytułu, do rocznicy, do miejsca. Przestrzeń twórcza galerii zostanie oddana we władanie twórców, w zamian oczekujemy dzieł, które zmienią naszą codzienność.

– I tak zaczynamy wystawą „Historia niejednego zdjęcia" ukazaną nam poprzez obiektyw Bolesława Dymińskiego. Ta ekspozycja to historia naszych rodziców, nas, przypadkowych ludzi spotkanych w Jastrzębiu na przestrzeni 50 lat.

– Następnie spotkamy się z Robertem Olszowskim. Propozycja tego autora to cykl monochromatycznie – kubistycznych kompozycji. Z plątaniny linii, które zaprezentuje nam artysta, wyłaniają się ludzkie twarze, tworzące swego rodzaju układankę labirynt – grę, do której zaprasza autor. Twarze na płótnach są obdarzone cechami indywidualnymi, może ktoś z naszych mieszkańców się tam odnajdzie.

– W marcu mamy zamiar pokazać Państwu dotychczasowy dorobek galerii Epicentrum. Przez ostatnie 25 lat istnienia Miejskiego Ośrodka Kultury wydaliśmy wiele wydawnictw traktujących o sztuce, o artystach nie tylko z Polski, o sztuce nowoczesnej, o sztuce ludowej, o malarstwie sztalugowym, o rzeźbie w drewnie, o plakacie, o tkaninie, o książce artystycznej,  o Body Printingu, o sztuce dla dzieci, o fotografii, o ceramice. Te wszystkie dziedziny zamknęliśmy w katalogi, foldery, plakaty. Na tej wystawie będziemy mogli zobaczyć to wszystko raz jeszcze.

– Kolejny miesiąc to kolejny artysta, a właściwie artystka, Renata Dziadek – nauczyciel, pedagog, pracownik Miejskiego Ośrodka Kultury. Twórca pejzaży, twórca przestrzeni, jej prace to przestrzeń i kolor, nasze góry w jej interpretacji to feeria barw, oddechów, historii.

– Marcin Rodzik i jego sztuka. Jego twórczość jest już rozpoznawalna. Artysta wrażliwy, artysta intuicyjny, uczestnik warsztatów terapii zajęciowej, Studium Rysunku i Grafiki oraz modelarni, tancerz, pływak od wielu lat związany z Miejskim Ośrodkiem Kultury.

– Jakie losu koleje prowokują do powrotu do miejsc rodzinnych, Joanna Wolfarth przez wiele lat prowadziła pracownię ceramiki w Krakowie, jest jastrzębianką, i teraz prowadzi pracownię ceramiki w Jastrzębiu-Zdroju. Na tej wystawie poznamy jej twórczość i warsztat.

– Dwa wakacyjne miesiące przeznaczone są dla prac uczestników Studium Rysunku i Grafiki, które działa już blisko dekadę. Prowadzący zajęcia Piotr Wojtan, Darek Gajewski, Sebastian Kubica i obecnie Piotr Bąk to głównie wykładowcy Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Program zajęć jest często wstępem przed dalszą przygodą ze studiami na ASP oraz wielką przygodą ze sztuką.

– Druga z serii wystaw fotograficznych to pokłosie konkursu fotograficznego „Jastrzębie – lubię to” Czy uda się uczestnikom pokazać piękno naszego rejonu w obiektywie nowoczesności i historii…?

– Twórca nastrojowy, jego obrazy są historią poety, są historią barda, Robert Bareja ciągle szuka swojego miejsca na ziemi w swoich obrazach. Nauczyciel, pedagog, artysta, autor tomiku poezji „….i słowa” wydanego przez Częstochowską Biblioteczkę

– OFFO 2013 to piąta edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej. Jest to impreza cykliczna (biennale), która nie ma odpowiednika w polskim środowisku fotograficznym, znana także za granicami kraju. Festiwal skierowany jest do zaproszonych twórców, zarówno polskich, jak i zza granicy. Wystawom towarzyszyć będą pokazy filmów otworkowych, multimediów, prelekcje, pokazy.

– XII Międzynarodowe Konfrontacje Artystyczne im A. Resa pod hasłem „50 – do setki” ich realizacja ma na celu zapoznać społeczności międzynarodowe z odmiennym spojrzeniem na sztukę, odmiennością kulturową, odmiennością tradycji i ciekawością, jaką nosi za sobą każda z istniejących metropolii.

Mam nadzieję, że ten jubileuszowy rok przysporzy nam wielu odbiorców, zakładając, że każdy wernisaż jest imprezą otwartą i uczestniczyć w nim mogą wszyscy, a dokładając fakt, że na każdym spotkaniu z artystą losujemy jedną z prac znajdujących się na wystawie… myślimy , że warto przyjść w piątkowy wieczór do Galerii Sztuki Epicentrum, aby mile rozpocząć weekend.

Inf. nad. MOK