Olimpijczycy, a wśród nich troje reprezentantów Zespołu Szkół nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju, pokonali ponad siedmiotysięczną konkurencję, by zapewnić sobie miejsce w ostatnim etapie turnieju wiedzy logistycznej, organizowanego przez Wyższą Szkołę Logistyki w Poznaniu.

Głowa pełna wiedzy, wiara w siebie i stalowe nerwy – to charakterystyczne cechy olimpijczyka. Pokonanie dwóch etapów – szkolnego i okręgowego, to nie lada wyczyn. Tylko świetne przygotowanie i prawdziwa logistyczna pasja mogły dać przewagę tegorocznym finalistom nad siedmioma tysiącami uczestników olimpiady z 265 szkół z całej Polski. 15 marca 2013 roku w siedzibie WSL do rozwiązania będą mieli zadania problemowe, a do zdobycia bezpłatne studia i inne cenne nagrody rzeczowe, a także praktyki, staże, a nawet pracę w renomowanych firmach logistycznych.

Walka o miejsce w finale odbyła się 7 grudnia w 14 okręgowych ośrodkach. Z ponad 730 uczestników II etapu, 62 osoby najlepiej poradziły sobie z zestawem 25 pytań wielokrotnego wyboru. W marcowym finale V Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej dominującą siłą będą uczniowie z południowej i wschodniej Polski – aż ośmiu z województwa świętokrzyskiego, po siedmiu z opolskiego i lubelskiego. Wielkopolanie, którzy najliczniej startowali w poprzednich etapach, mają czterech reprezentantów. Z Zespołu Szkół nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju do finału zakwalifikowali się: Sylwia Brączek, Maciej Adamski i Kacper Caniboł.

Hasłem tegorocznej edycji jest gospodarka magazynowa, stąd wśród pytań testowych i zadań pojawiły się te dotyczące rodzajów i budowy magazynów, sposobów identyfikacji przechowywanych towarów, pojazdów i urządzeń, które się między nimi przemieszczają oraz podstawowych zasad bezpieczeństwa, obowiązujących wszystkich pracowników logistyki.

– Pokonanie tak licznej konkurencji jest bardzo silną motywacją i pobudza ambicje przed ostatnim etapem – mówi Wojciech Zalewski, Rzecznik Prasowy WSL. Liczymy na duże emocje, świetne wyniki i już jesteśmy bardzo dumni z osiągnięć tych młodych ludzi.  Mamy nadzieję, że wśród nich jest wielu przyszłych studentów WSL, ponieważ to najlepsi i najbardziej wartościowi kandydaci na studia wyższe, a takich właśnie absolwentów – pracowitych i zmotywowanych chcemy dostarczać pracodawcom.

Ogólnopolska Olimpiada Logistyczna organizowana przez Wyższą Szkołę Logistyki z Poznania to jedyny w Polsce turniej tematyczny z dziedziny logistyki, którego laureaci i finaliści są zwolnieni z etapu pisemnego egzaminu  zawodowego. Pierwsza edycja, w której udział wzięło 1835 uczestników, odbyła się  w 2008 roku. Od tego czasu liczba uczestników wzrosła blisko czterokrotnie. Celem olimpiady jest przede wszystkim pobudzanie i rozwijanie zainteresowań uczniów szkół średnich i policealnych problematyką logistyczną,  popularyzowanie specjalistycznego i praktycznego szkolnictwa wyższego oraz podnoszenie jakości programów nauczania przedmiotów logistycznych w szkołach ponadgimnazjalnych.

Honorowy patronat nad turniejem objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej. Patronat Merytoryczny sprawują: Instytut Logistyki i Magazynowania oraz Polskie Towarzystwo Logistyczne.

Inf. nad.