Uroczyste otwarcie wystawy, gdzie główne role grają panele dotykowe, rzeźby z węgla, a także znajduje się minikino, odbyło się 9 stycznia w siedzibie Galerii.

Wystawa kończyła  projekt „Historia węglem pisania”. – Dotychczas uważaliśmy, że węgiel to praca i pieniądze, ale to także od teraz historia – powiedział Marcin Boratyn, kierownik Galerii Historii Miasta.

– Dziękuję za tę współpracę polsko-czeską, którą widać nie tylko u nas w Jastrzębiu, ale także w Hawierzowie. Węgiel za kilkadziesiąt lat się skończy, ale historia,  kołem się toczy. To co dały nam kopalnie pozostanie już w świadomości kolejnych pokoleń – powiedział Marian Janecki, prezydent miasta.

Dużą wagę Galeria Historii Miasta przykłada do górniczej przeszłości i dziedzictwa przemysłowego Jastrzębia-Zdroju. Owocem tych działań jest projekt „Historia węglem pisana". W jego ramach zmodernizowano i poszerzono dotychczasową wystawę o tematyce górniczej. Ekspozycja zajmuje kilka pomieszczeń podziemia Łazienek. Główna wystawa została zaaranżowana na kształt wyrobiska górniczego w drewnianej obudowie. W korytarzu znajduje się gablota medalierska, medale są wykonane z węgla, metalu i ceramiki. W sąsiednim pomieszczeniu znajduje się minikino. Dotykowy ekran umożliwia swobodne wybieranie filmów o tematyce górniczej, w tym materiału filmowego o pracy górnika pod ziemią. Ostatnie z pomieszczeń to sala rzeźby w węglu, w której prezentowane są dzieła jastrzębskich twórców nieprofesjonalnych, związanych z tutejszym górnictwem.

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) i budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Śląsk Cieszyński – Těšínské Slezsko