Pieniądze na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy zbierało w naszym mieście ponad 200 wolontariuszy. Oprócz wrzucenia datku do puszki wolontariusza, każdy chętny mógł wziąć w szeregu imprez, jakie odbywały się w wielu miejscach.

Granie rozpoczęło się już przed południem w kinie „Centrum”. Dzieci z gimnazjum ZSS nr 9 oraz zespół teatralny MOK „Złota Gęś” zaprezentowały bajki. Chętni mogli zobaczyć m.in. „Piotrusia Pana” a także wrzucić symboliczny grosz do puszki Orkiestry. Największa i najbarwniejsza impreza odbyła się z kolei w pobliskiej galerii „Jastrzębie”. Tam pomiędzy butikami pojawiły się stoiska jastrzębskich i okolicznych szkół. Młodzież za datki do puszek rozdawała upominki i specjalnie upieczone na Orkiestrę ciasta. Na I piętrze galerii, ustawiono miniscenę, na której występowali uczniowie, a także odbywały się aukcje. Odwiedzający mogli także nauczyć się udzielania pierwszej pomocy, zbadać sobie ciśnienie, a dzieci pomalować twarz. Opłata była oczywiście symboliczna – liczył się każdy pieniądz wrzucony do puszki 21. Finału. Na parkingu przed MOK-iem odbył się pokaz Państwowej Straży Pożarnej. Mroźna i śnieżna aura sprzyjała także rozgrzaniu się przy grochówce czy kiełbaskach z grilla. O godzinie 17.00 orkiestrowa impreza rozpoczęła się w hali „Omega”. Tutaj, głównie młodzież, bawiła się wpierw przy rytmach zespołów „Iborn Faith”, „Imperial Sin” oraz „Aurora Breath”, a następnie zespołów Letni Chamski Podryw i Feniks. Jedną z oczekiwanych gwiazd był zapewne jastrzębski zespół „Psy wojny”. Artyści mocno rozgrzali publiczność. Chwilę przerwy zapewniło po godzinie 20.00 tradycyjne Światełko do Nieba. Na zakończenie jastrzębskiego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zagrał zespół Coma. Jednak koniec występów, to nie koniec liczenia zebranych pieniędzy. Do późnych godzin nocnych wolontariusze zebrani w Szkole Podstawowej nr 6 liczyli każdy grosz, jaki udało się zebrać w naszym mieście. Nieoficjalny wynik mówi o kwocie 107 tysięcy złotych, z czego 94 tysiące zebrano do puszek, a 12 tysięcy podczas aukcji internetowych. Jednak oficjalna kwota będzie znana dopiero za parę dni, choć już teraz możemy powiedzieć, że taka kwota po raz kolejny potwierdza, że jastrzębianie hojnie wspierają tego typu akcje.

W tym roku Orkiestra zagrała nie tylko dla najmłodszych, ale także dla seniorów. Finał był organizowany pod hasłem „Dla ratowania życia dzieci i godnej opieki medycznej seniorów”. Połową pieniędzy Orkiestra wesprze terapię noworodka i niemowlaka, podczas gdy drugą połowę zainwestuje w wyposażenie szpitali geriatrycznych i zakładów opiekuńczo-leczniczych.

 GALERIA ZDJĘĆ