W Oddziale utworzono Szkołę Rodzenia Matek i Ojców, która pozwala przyszłej matce nauczyć się prawidłowo oddychać podczas porodu, wykonywać ćwiczenia, które ułatwiają zarówno poprawę kondycji w trakcie ciąży, jak i podczas porodu. Lekarze zatrudnieni w szpitalu prowadzą w szkole rodzenia specjalistyczne wykłady medyczne. Poza tym, już sam fakt korzystania ze szkoły rodzenia stwarza możliwość zapoznania się z personelem oddziału – lekarzami, położnymi czy pielęgniarkami.

To doskonała szansa, która ułatwia wybór miejsca, w którym kobieta decyduje się na poród – miejsca, które stwarza dla niej poczucie bezpieczeństwa i spokoju. Korzystanie ze szkoły rodzenia jest bezpłatne, a przyszli rodzice mogą umówić się w dniu i godzinie dla nich dogodnej dlatego, że szpital stara się być elastyczny i otwarty na potrzeby przyszłych rodziców – wyjaśnia Alicja Brocka, rzecznik prasowy WSS nr 2.

 Na Oddziale Położniczo – Ginekologicznym można również skorzystać z nowatorskiej metody Entonox, czyli gazu rozweselającego, który jest mieszaniną tlenu i tlenku azotu. Działa przeciwbólowo i poprawia nastrój.

Gaz podaje się nie od samego początku trwania porodu, lecz gdy czynność skurczowa się nasili. Kobieta otrzymuje jednorazowy ustnik i w czasie skurczu wykonuje kilka głębokich wdechów. Przyszłe mamy w różny sposób reagują na gaz. Jedne popadają w euforyczny nastrój, dobrze się czują, chce im się śmiać i są rozbawione. Inne reagują jak na lek przeciwbólowy. Nie zmienia im się nastrój, lecz skurcz boli zdecydowanie mniej. Stosowanie gazu jest bezpieczne zarówno dla matki, jak i dziecka. Jego działanie jest bardzo krótkotrwałe i kończy się po ustaniu skurczu. Zazwyczaj to około 5 – 10 minut – tłumaczy rzecznik szpitala.

 Szpital zachęca wszystkie przyszłe matki do zapoznania się z zakresem usług medycznych świadczonych w Oddziale Położniczo – Ginekologicznym Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju.