Specyficzne jest to, że startujący poruszają się wyłącznie po utwardzonych ścieżkach i drogach, dlatego w zawodach biorą udział osoby niepełnosprawne na równi z osobami sprawnymi. W dyscyplinie tej wyeliminowano bowiem czynnik sprawności ruchowej – nie liczy się tutaj czas pokonania trasy, ale liczba zdobytych punktów, przyznawanych za prawidłowe wskazania na punktach kontrolnych. Zadanie polega  na wskazaniu, który z ustawionych w terenie lampionów (może ich być kilka przy każdym stanowisku) odpowiada położeniu na mapie i opisowi zamieszczonemu w piktogramach.

W ramach Śląskiej Zimowej Ligi Bno nasi czescy sąsiedzi zorganizowali dwudniowy maraton Pucharu Czech w Trail-O (2-3.03). W sobotnich zawodach rozgrywanych w Opavie wzięli udział tylko dwaj reprezentanci jastrzębskiej „Jedynki” (Rafał Mastela i Marcin Pasek) zajmując miejsca za połową stawki. Jednak doświadczenie zdobyte w pierwszym dniu nie poszło na marne i zaprocentowało w Paskowie, gdzie rozegrano kolejny etap. Tutaj jastrzębski klub reprezentowało już większe grono (15 zawodników).

Najlepiej spisali się:

Kategoria E-Open

– Rafał Mastela – 3 miejsce

– Marcin Pasek – 4 miejsce

Kategoria A-Open

– Bartek Kołeczko – 5 miejsce

Pozostałym zawodnikom poszło nieco gorzej, ale zdobyte doświadczenia są bezcenne i z pewnością znajdą swój oddźwięk w przyszłości. Warto wspomnieć, że oba czeskie etapy zaliczane były do ogólnopolskiego Rankingu Polskiego Związku Orientacji Sportowej, a przed nami jeszcze sporo startów w sezonie 2013. Na razie, po dwóch etapach, Marcin Pasek zajmuje trzecie, a Rafał Mastela piąte miejsce w Polsce.

Zainteresowanych wynikami zapraszamy do odwiedzenia strony http://www.orienteering.mastela.pl

Chętnych do spróbowania swoich sił w kontakcie z mapą zachęcamy do wzięcia udziału w najbliższych, biegowych zawodach, które rozegrane zostaną już 9 marca w Jastrzębiu-Zdroju. Osoby niepełnosprawne, które chciałyby spróbować rywalizacji w tej ciekawej dyscyplinie sportu, najbliższą okazję do startu będą miały 21 kwietnia, kiedy to UKS ZSZ-Jedynka zorganizuje dwuetapowe zawody Pucharu Polski w Orientacji Precyzyjnej będące jednocześnie Mistrzostwami Śląska. Już wcześniej zachęcamy jednak wszystkich chętnych do udziału w zajęciach warsztatowych, wprowadzających w tajniki Trail-O. Zainteresowane osoby prosimy o kontakt telefoniczny (32 476-20-71 wew.35) lub mailowy: jedynka.jastrzebie@interia.pl

Tekst: A. Kołeczko

Zdjęcia: A. Wysocki