Podczas naszych wystaw zawsze pokazujemy coś ciekawego. Ja jestem tu 15 lat i przez ten czas przewinęło się tutaj bardzo dużo ludzi organizujących swoje wystawy, jak i czterech drukujących nasze foldery – wspominała podczas wernisażu Katarzyna Parylak z Miejskiego Ośrodka Kultury. Foldery wydawane są zawsze wraz z nową wystawą. Prezentują dokonania artystów, jak i  przybliżają osobę, której prace można akurat podziwiać.

Przez ostatnie 25 lat istnienia galerii Miejskiego Ośrodka Kultury powstało wiele wydawnictw  traktujących o sztuce nowoczesnej, ludowej, o malarstwie sztalugowym, rzeźbie w drewnie, plakacie,  tkaninie, książce artystycznej, body printingu,  sztuce dla dzieci, fotografii oraz ceramice. Te wszystkie dziedziny zamknięto w katalogi, foldery, plakaty, które na tej wystawie będzie można zobaczyć.

Początki galerii  to przede wszystkim wystawy fotograficzne Jastrzębskiego Klubu Fotograficznego „Niezależni” oraz jastrzębskich twórców w galerii przy ulicy Wielkopolskiej.  W roku 1998 odbyły się  m.in. wystawy: prof. Tomasza Jury i prof. Jana Szmatlocha, które zaowocowały wieloletnią współpracą  z ASP w Katowicach.  Rok  1999 to początek współpracy z Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi i wystawa „Geometryczny ład – współczesna tkanina artystyczna.” Rok 2000 to przeprowadzka do nowej siedziby przy Al. Piłsudskiego i nowa nazwa Galeria Epicentrum. Pracownicy MOK-u eksponowali w pinakotece prace wielu znanych i lubianych artystów m.in.: rysunki Andrzeja Mleczki, wystawę fotografii „Ogniem i mieczem na wesoło” połączoną ze spotkaniem z Krzysztofem Kowalewskim, karykatury Jacka Frankowskiego twórcy Polskiego Zoo, liczne wystawy z Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie, fotografie National Geographic, wystawy towarzyszące Festiwalowi OFFO czy rzeźby Józefa Wilkonia. Nawiązano także współpracę z Akademią Sztuk Pięknych we Wrocławiu  oraz Uniwersytetem Ostrawskim, która zaowocowała wystawami takim jak : ”Mack in MOK” czy „4:0” towarzyszącą Międzynarodowemu Triennale Grafiki w Krakowie.

Galeria ma w swoich planach kolejne wystawy i spotkania z artystami, które zapewne przysporzą kolejnych wytrwałych odwiedzających.

Wystawa organizowana jest w ramach cyklu wystaw pod tytułem „50 do setki”. Przez cały 2013 rok, wszystkie wystawy w galerii „Epicentrum” nawiązywać będą do przypadającej w tym roku 50. rocznicy nadania praw miejskich miastu Jastrzębie-Zdrój.