Hiszpania, a konkretnie Puebla de la Calzada, przywitała nas deszczem i jak na ten obszar niskimi temperaturami. Gorący hiszpański temperament nie pozwolił jednak pogodzie wziąść górę nad naszymi planami. Mimo chłodu na miejscu czekał na nas korowód tancerzy, wyglądem przypominający karnawał w Rio de Janeiro. Od tego momentu byliśmy pewni, że będzieliśmy się dobrze czuć u naszych partnerów.

Program Comenius pozwala na wyjazd zagraniczny uczniów realizujących projekt. Podczas każdego spotkania zostawiamy swój ślad na ,,obcej ziemi” w postaci europejskiej alei drzew, które są sadzone przez każdego z partnerów (w naszym przypadku 7 państw). Każdy z uczestników przywozi ze sobą również szablony z symbolami lub napisami kojarzącymi mu się z projektem, w ten sposób powstaje w każdej szkole ściana Comeniusa.

W trakcie poszczególnych wizyt realizujemy ustalone wcześniej tematy. W Hiszpanii skoncentrowaliśmy się na ekologii, przetważaniu odpadów oraz ich ponownym wykorzystaniu. Zadaniem każdego z państw było więc przywiezienie i zaprezentowanie produktu w całości wykonanego z odpadów. Naszymi produktami były: zegar wykonany z talerza oraz butelka pomalowana i ozdobiona tak, by można ją było ponownie wykorzystać. Po pracy jest też czas na przyjemności. Hiszpanie zabrali nas na zwiedzanie miast Merida i Caceres, pełnych zabytków i ciekawostek z czasów rzymskich. Po trzech dniach pobytu w Hiszpanii pojechaliśmy do Portugalii do miejscowości Campo de Besteiros.

Tematem spotkania w Portugalii była różnorodność kulturalna, historia i legendy związane z regionami, które reprezentujemy. Historia naszego miasta zaskoczyła naszych partnerów, nikt nie spodziewał się, że miasto typowo górnicze mogło być kiedyś znanym kurortem, a legendy o jastrzębskim Czarnym Rycerzu i cieszyńskich Trzech Braciach zostały wysłuchane z zainteresowaniem. Jak podczas każdego spotkania tak i tutaj sadziliśmy drzewa, stworzyliśmy paradę mobilnych ogrodów i ścianę Comeniusa. Każdy z partnerów pragnie podczas wizyty w swoim kraju pokazać gościom coś szczególnego. Portugalczycy zabrali nas więc do Caramulo, miasta położonego w ich regionie najwyżej w górach oraz do Aveiro – malowniczej miejscowości wypoczynkowej położonej nad Oceanem Atlantyckim.

Długa podróż i tydzień pełen wrażeń dały nam się we znaki, gdyby jednak ktoś zaproponował nam ten wyjazd jeszcze raz, zgodzilibyśmy się bez wahania.

Inf. Lucyna Duda, koordynarot projektu

Komentarze uczniów:

Agata: Wyjazd do Hiszpanii i Portugalii dał mi ogromną szansę zobaczenia jak żyją ludzie w innych krajach. Mogłam mile spędzić czas z niedawno poznanymi znajomymi. Ten wyjazd bardzo mi się podobał i chętnie powtórzyłabym tą podróż.

Ola: Wycieczka do Hiszpanii i Portugalii bardzo mi się podobała, ponieważ nigdy tam nie byłam. Poznałam wielu fajnych ludzi, których bardzo polubiłam. Miło spędziłam tam czas, chetnie powtórzyłabym ten wyjazd.

Kasia: Wyjazd do Hiszpanii i Portugalii był bardzo ekscytujący. Podobało mi sie tam dosłownie wszystko, ludzie są uśmiechnięci, weseli i pełni życia. Pogoda troszeczkę nam nie dopisywała, ale za to atmosfera była super. Bardzo chętnie bym to powtórzyła, ponieważ bardzo mi sie tam podobało.