Instytucją, która gościła naszych uczniów i nauczycieli była szkoła St. John’s National School w mieście Kenmare, w hrabstwie Kerry. Najważniejszym celem naszego projektu jest poznawanie tradycji, zwyczajów, świąt, jak też folkloru tych krajów, w których znajdują się szkoły uczestniczące w projekcie. Temu służył właśnie program naszej wizyty. Delegaci z naszej szkoły uczestniczyli w szkolnym koncercie, w czasie którego słuchaliśmy tradycyjnych, irlandzkich ballad i pieśni, tj. Molly Mallone, An Maidrin Rua. Uczniowie szkoły irlandzkiej przedstawili nam ponadto kilka celtyckich tańców, tj. The Three Tunes, Here come the boys czy the Slip Jig. Wszystkich nas zaskoczyło duże zaangażowanie i muzykalność tamtejszej młodzieży szkolnej. Pod koniec koncertu wystąpił także uczeń naszej szkoły, Łukasz Sowa, którego występ uhonorowany został gromkimi brawami. Kulminacyjnym punktem spotkania był udział w paradzie z okazji dnia św. Patryka, która miała miejsce w miasteczku Sneem, będącym nota bene siedzibą słynnego irlandzkiego klanu O’Sullivan. Jest to najważniejsze i najbardziej celebrowane święto na Zielonej Wyspie, jak też wśród irlandzkiej diaspory rozsianej na całym świecie. Ubrani w polskie stroje i emblematy przemaszerowaliśmy w pochodzie wraz z reprezentantami innych krajów, biorących udział w naszej wizycie Comeniusa, tj. Anglii, Walii, Hiszpanii, Portugalii, Włoch, Grecji czy Finlandii. Program obejmował także zwiedzanie ciekawych i atrakcyjnych miejsc w hrabstwie Kerry. Szczególne wrażenie na nas wszystkich zrobiła wycieczka po Ring of Kerry, trasie widokowej wzdłuż  skalistych wybrzeży atlantyckich, jak też zwiedzanie Parku Narodowego Jezior Killarney. Były także momenty wzruszające, takie jak spotkanie z 28 polskimi uczniami uczęszczającymi do szkoły irlandzkiej, w trakcie którego śpiewaliśmy tradycyjne polskie piosenki.

Inf. nad. Sylwester Bizuna/SP1