Inicjatorem i organizatorem tych zawodów był klub UKS ZSZ-Jedynka działający przy Zespole Szkół Zawodowych w Jastrzębiu-Zdroju. Zawody były zaliczane do rankingu Polskiego Związku Orientacji Sportowej.

Orientacja precyzyjna została wymyślona z myślą o niepełnosprawnych, szybko jednak znalazła też uznanie wśród osób pełnosprawnych. Tutaj dopiero okazuje się na ile dobra jest nasza umiejętność czytania mapy. Należy odszukać kolejne punkty kontrolne tak jak w klasycznym biegu na orientację. Jednak to nie koniec trudności. Na podstawie opisu usytuowania punktu i z pomocą mapy wybiera się, który lampion w terenie jest właściwy (może ich być kilka) lub stwierdza, że żaden z nich nie pasuje. W czasie startu obowiązuje całkowity zakaz porozumiewania się, więc każdy jest zdany tylko na swoje umiejętności.

Jedynkowicze w tym roku mieli już okazję wystartować w zawodach Trail-O po czeskiej stronie granicy na początku marca. Doświadczenie zdobyte w czasie tych startów zaprocentowało i dzięki temu mogą się pochwalić świetnymi wynikami:

Open Młodzik:

– Krzysztof Tomanek – 1 m.

– Krystyna Mastela – 3 m.

A-Open:

– Aleksandra Surowy – 1 m.

– Martyna Makuła – 2 m.

E-Open:

– Artur Tomanek – 2 m.

Z pewnością to nie koniec przygody z orientacją precyzyjną dla zawodników UKS ZSZ- Jedynka. W kalendarzu zawodów rankingowych PZOS znajduje się jeszcze kilka imprez w tym roku, które rozegrane będą nie tylko w naszym kraju (również w Czechach oraz Mistrzostwa Świata w Finlandii).

Zainteresowanych tą odmianą orientacji sportowej zapraszamy na stronę http://www.orienteering.mastela.pl/trailo

Inf. nad. Anna Kołeczko