Marcin Rodzik, urodzony w 1984 roku jest osobą niepełnosprawną z autyzmem. Absolwent Domu Nauki i Rehabilitacji, uczestnik Warsztatów Terapii Zajęciowej w Jastrzębiu-Zdroju. Od dzieciństwa jest zafascynowany różnymi dziedzinami sztuki, bierze udział w zajęciach i konkursach plastycznych. Jego ulubiona technika to pastele. Duży wpływ na rozwój artystyczny Marcina miał udział w pracowniach prowadzonych przez Natalię Słobodzian w Domu Nauki i Rehabilitacji, Aleksandrę Dramińską i Beatę Sochę z Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz prowadzących zajęcia Studium Rysunku i Grafiki w Miejskim Ośrodku Kultury. Marcin Rodzik to czterokrotny uczestnik Międzynarodowych Konfrontacji Artystycznych im. Andrzeja Resa w Jastrzębiu-Zdroju.

Nagrody i wyróżnienia :

Nagroda w Międzynarodowym Konkursie Plastycznym „Rembrandt – Czarodziej Światła” Rybnik 2006, nagroda I stopnia – IV Międzynarodowe Biennale Sztuki Książki – Gliwice 2008, wyróżnienie – Festiwal Zjawisk Artystycznych „Cyklorama” – Jastrzębie-Zdrój 2010.

Pierwsza indywidualna wystawa pt. Marcin Rodzik – „Artysta autysta” w ramach Jastrzębskiej Galerii Młodych odbyła się w galerii „Ciasna” w 2011 roku.

Wystawa odbywa się w ramach cyklu wystaw „50 do setki”.