Uczniowie i absolwenci: Patryk Domagalik, Paweł Krosny, Jakub Król, Maciej Skórzyński i ich promotorzy: Dariusz Radajewski, Krzysztof Smyczek, zdobyli medale za projekt Eskonto, czyli Elektroniczny System Komunikacji Osób Niepełnosprawnych z Otoczeniem.

Tłumaczeniem dokumentacji na konkurs zajęły się Ewa Maduzia (język francuski) i Krystyna Galant (język angielski).

Ponadto wynalazek brał udział w dwóch innych konkursach w Rosji i Rumunii, gdzie również został obsypany medalami i nagrodami specjalnymi. W Moskwie w konkursie ARCHIMEDES 2013 zdobył  srebrny medal. Podczas Europejskich Targów Kreatywności i Wynalazczości EUROINVENT w Rumunii otrzymał złoty medal oraz cztery nagrody specjalne od Technical University of Cluj-Napoca, Romania, Institutal National De Cercetare, ICECHIM, Bucuresti, Haller pro invento Foundation, Istanbul Aydin University – uznany za najlepszy wynalazek targów.

Warto dodać, że wynalazek znajduje zastosowanie wśród potrzebujących osób niepełnosprawnych. Po emisji reportażu w TVP2 Ekspres Reporterów, do szkoły dzwoniły osoby z całej Polski i dzięki doskonałej współpracy szkoły z Centrum Kształcenia Praktycznego udało się zamontować przyrząd u osób potrzebujących w takich miastach jak: Kudowa Zdrój, Wrocław, Wadowice, Bydgoszcz, Toruń, Kraków, Kielce.

Na początku czerwca grupa uczniów i ich opiekunów została także zaproszona przez telewizję TVN do udziału w programie Dzień Dobry TVN.

Inf. nad. ZS 6