Nagrody podczas Święta Działacza Kultury przyznaje się za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania lub ochrony kultury. W tym roku te wyjątkowe laury powędrowały do działaczy pielęgnujących śląskie wartości – Maksymiliana Lipusa i zespołu „Druga Młodość” z Szerokiej.

Gala w Domu Zdrojowym rozpoczęła się od ponadgodzinnego recitalu Waldemara Malickiego, popularnego pianisty i satyryka. Malicki bawił publiczność opowiadając dowcipy z życia słynnych kompozytorów. Żarty przeplatane były piękną muzyką w wykonaniu artysty. Po recitalu przyszedł czas na najważniejsze nagrody wieczoru – dla działaczy kultury. Wręczyli je: prezydent miasta Marian Janecki wraz ze swoim zastępcą Krzysztofem Baradziejem.

Rozwój społeczeństwa następuje poprzez kulturę. Pamiętajmy o roli tych naszych placówek, w szczególności obchodzącej w tym roku jubileusz bibliotece. Życzę wszystkim działaczom kultury wszystkiego dobrego – powiedział prezydent miasta Marian Janecki.

Nagrodzony Maksymilian Lipus podziękował zgromadzonym za ciepłe przyjęcie, a zespół folklorystyczny „Druga Młodość” swoje podziękowania wyraził w piosence „Jak szybko mijają lata, jak szybko przemija czas”.

Święto Działacza Kultury to także okazja do wyróżnienia pracowników placówek zajmujących się kulturą, czyli Miejskiej Biblioteki Publicznej i Miejskiego Ośrodka Kultury. Najwięcej nagród i podziękowań otrzymała obchodząca w tym roku 65-lecie istnienia biblioteka. Kwiaty i odznaczenia składano na ręce dyrektorki placówki, Marii Kucharskiej.

Maksymilian Lipus – jego głównym polem działalności jest literatura i malarstwo. Jego dorobek artystyczny był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany. Od 2011 roku jest współredaktorem biuletynu Towarzystwa Miłośników Ziemi Jastrzębskiej. Na łamach pisma ukazują się jego ilustracje, wiersze i scenki rodzajowe, pisane gwarą dokumentujące życie na wsi tworzących dzisiejsze miasto.

Zespół folklorystyczny „Druga Młodość” –  to zespół, który działa już od trzydziestu lat. Jego niezwykle bogaty repertuar obejmuje występy wokalne, przedstawienia, pokazy obrzędowe, scenki rodzajowe oraz gawędy. Zespół opracował pod względem artystycznym i odtworzył ponad 250 pieśni, niejednokrotnie połączonych z inscenizacjami, w tym: śląskie pieśni regionalne, patriotyczne, górnicze, religijne oraz okolicznościowe.

Relację z gali oraz więcej informacji o laureatach będzie można przeczytać w czerwcowym numerze miesięcznika samorządowego „Jastrząb”.

GALERIA ZDJĘĆ