Nauczyciele i uczniowie SP nr 1 gościli w Portugalii, wśród uczestników realizowanego projektu, szlifując język, wzbogacając warsztat pracy i poszerzając horyzonty.

Wszystko to odbyło się dzięki realizacji unijnego projektu i nawiązywaniu międzynarodowej współpracy. Obecnie szkoła uczestniczy w projekcie: „Poznawanie tradycji, tworzenie jedności”, w której współtowarzyszami są szkoły z Anglii, Walii, Irlandii, Finlandii, Włoch, Niemiec, Portugalii a także Hiszpanii i Grecji. Kolejna robocza wizyta miała przybliżyć pracę i organizację szkoły w Leirii, położonej w północno-zachodniej części kraju, w pobliżu Oceanu Atlantyckiego. Szkołę reprezentowało dwóch nauczycieli: Anita P. Klajn i Monika Suska-Rugała oraz trzy uczennice klas szóstych: Krystyna Mastela, Julia Rdzanek i Julia Mateja.

Już pierwszego dnia dokonano prezentacji poszczególnych krajów, wymieniono poglądy na temat realizowanego projektu. Rozmowy skupiały się wokół charakterystyki placówek oraz ich lokalizacji, ustalono harmonogram działań, terminy pozostałych wizyt roboczych i wytyczone zadania. Stosownie do okazji, na powitanie gospodarzom spotkania wręczono upominki z Polski. W ramach wymiany doświadczeń uczestnicy spotkania zaplanowali multimedialną prezentację krajów, szkół, miejscowości, z których pochodzą. W trakcie wizyty, jastrzębski team SP 1 uczestniczył w różnych zajęciach: plastycznych, rytmicznych, muzycznych i akrobatycznych. Wszyscy zaproszeni, aktywnie partycypowali w pokazach typu „ karaoke w różnych językach” czy tańcach narodowych oraz zajęciach lekcyjnych.

Czas poświęcony zwiedzaniu kompleksu szkolnego stał się okazją do zaprezentowania sposobów informowania społeczności szkolnej o celach i założeniach projektu. Pobyt w Leirii obfitował w różne atrakcje: uczniowie wraz z nauczycielami odwiedzili lokalną wytwórnię papieru Moinho de Papel, rynek miasta otoczony pięknymi arkadami Praça Rodrigues Lobo oraz Zamek z pałacem królewskim z pięknym balkonem wznoszącym się wysoko ponad rzekę Lis, pobliskie ruiny kościoła Nossa Senhora da Penha i Muzeum Miejskie. Niezwykle sympatycznym wydarzeniem było spotkanie w ratuszu z udziałem lokalnych władz.

Kolejne dni upłynęły na zwiedzaniu Sanktuarium w Fatimie, jaskini w Mira d Aire czy dawnej stolicy Portugalii Combry wraz z Uniwersytetem i Biblioteką Joannina. Niezwykle ciekawym był wyjazd nad Ocean Atlantycki i pobyt na plaży w São Pedro de Moel i Vieira, miejscowości znanej z doskonałych restauracji rybnych. Cała wizyta w portugalskiej szkole, przebiegała w przyjaznej atmosferze, wskazując jednocześnie na aspekty jej codziennej działalności i organizacji i stała się kolejną okazją do pogłębienia wiadomości związanych z edukacją europejską w ramach realizowanego projektu.

Opracowała: Anita P. Klajn