Konkursów będzie siedem, jeden z pewnością będzie dotyczył osób niepełnosprawnych umysłowo i ruchowo. Ale to do momentu rozpoczęcia zawodów pozostaje  tajemnicą. Zespoły ratownicze dopiero w dniu konkursowym dowiedzą się, w jakiej pozorowanej akcji będą uczestniczyć. Wszystkie zdarzenia zostały wymyślone i do tej pory jeszcze nikomu się nie przytrafiły, ale mogą się przecież wydarzyć. Musimy więc być na taką okoliczność przygotowani. Musimy ćwiczyć. – tłumaczy Artur Borowicz, dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach.

Konkursy będą oceniane na podstawie aktualnej wiedzy medycznej w zakresie ratownictwa medycznego. Załogi o ilości przyznanych punktów dowiedzą się dopiero w dniu zakończenia mistrzostw, podczas ogólnego podsumowania.

Otwarcie mistrzostw odbędzie się 27 maja w kinie „Centrum”. Wystąpi duet Integracyjnego Teatru Tańca „Kołonoga" z Sosnowca oraz uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych nr 10 im. ks. prof. Józefa Tischnera z Jastrzębia-Zdroju. Atrakcją wieczoru będzie koncert grupy Stonehenge.

Zawody odbędą się dzień później, 28 maja. Konkurencje mistrzostw rozegrane zostaną od 7.30 do 15.30 na terenie Jastrzębia-Zdroju.

Na zakończenie mistrzostw 29 maja organizatorzy proponują uroczysty przejazd swoich najnowszych ambulansów pod eskortą policji ulicami Jastrzębia-Zdroju oraz pokaz samoobrony ratowników medycznych WPR w Parku Zdrojowym. Przejazd rozpocznie się po godz. 10.00.

Honorowy patronat nad Otwartymi Mistrzostwami Śląska w Ratownictwie Medycznym w Jastrzębiu-Zdroju objęli: wicemarszałek Województwa Śląskiego Mariusz Kleszczewski oraz Wojewoda Śląski Zygmunt Łukaszczyk. Naukowy patronat honorowy przyjęli: prof. dr hab. n. med. Krystyn Sosada oraz Polskie Towarzystwo Medycyny Ratunkowej – Oddział Śląski.