26 maja w Miejskim Centrum Kultury odbył się XII Ogólnopolski Festiwal Zespołów Tanecznych Skarżysko 2013. Festiwal jest następcą Rytmicznych Pląsów. Zespoły taneczne walczyły o puchar Prezydenta Miasta Skarżyska-Kamiennej, a cały festiwal odbywał się pod patronatem Polskiego Związku Tańca Freestyle. Patronat medialny nad imprezą objął Serwis Informacyjny TSK24.pl. O zwycięstwo walczyło 69 zespołów z całej Polski. Uczestnicy prezentowali się w przeróżnych stylach tanecznych: Disco Dance, Hip-Hop, Funky, Show dance, taniec jazzowy, Modern dance, inscenizacja taneczna, widowisko taneczne, miniatura taneczna oraz taniec i piosenka. W czasie koncertu galowego przyznane zostały I, II i III miejsca w poszczególnych stylach tanecznych i kategoriach wiekowych, jak również nagroda GRAND PRIX dla najlepszego zespołu.

Explozja Tańca wróciła z dwoma medalami: drugie miejsce Sweet Crew w kategorii Hip-Hop New Age dzieci i trzecie miejsce Blackout w kategorii Hip-Hop New Age młodzież. Instruktorem była Marzena Górniok.

Z kolei 1 czerwca w Oświęcimskim Centrum Kultury odbył się, pod patronatem prezydenta miasta Oświęcim, Ogólnopolski Festiwal Tańca pn. „Taki Taniec”. Festiwal, popularyzujący taniec jako atrakcyjną formę aktywnego spędzania czasu wolnego, adresowany był do uczestników w wieku od 6 do 25 roku życia, dla formacji, duetów i solistów występujących w różnych kategoriach tanecznych.

Komisja sędziowska w składzie: Aneta Bułka, Jarosław Całka, Robert Chodara, Sławomir Kurzak, Mateusz Nowak obejrzała ponad 90 prezentacji konkursowych w wykonaniu około 1000 tancerek i tancerzy i przyznała nagrody w kategoriach:

Kategoria Taniec Nowoczesny juniorzy : 1 miejsce Sweet Crew, Marzena Górniok
Kategoria Taniec Nowoczesny młodzież: 2 miejsce Blackout, Marzena Górniok

Inf. nad. Explozja Tańca