Każdy wyjazd niesie ze sobą zarówno ciekawość tego co nas czeka, jak również obawę przed nieznanym. Zastanawialiśmy się jakich spotkamy ludzi, co będzie nam dane zobaczyć, jakiej kuchni będziemy mogli posmakować. Ludzie, okazuje się, wszędzie są tacy sami: sympatyczni, gościnni, otwarci, majacy swoje drobne lub większe problemy, podobnie jak my.

Wissembour to malownicze, niewielkie miasteczko, z zabudową szachulcową i piękną katedrą, w której ślub brali: córka polskiego króla Stanisława Leszczyńskiego – Maria Leszczyńska z królem Francji Ludwikiem XV. Podobnie wyglądają pozostałe miasta i wioski alzackie: zabudowa szachulcowa, piękne ogrody i mnóstwo kwiatów. Zwiedzaliśmy również Stassbourg i braliśmy udział w rejsie po rzece Ill.

Nie to jest jednak najważniejsze. Projekt polega na współpracy i wymianie uczniów. Wspólnym spędzaniu czasu. Podejmowaniu różnych aktywności. Tym razem opócz parady ogrodów i sadzenia drzew przygotowywaliśmy i rozwiązywaliśmy quizy związane z państwami biorącymi udział w projekcie.

Spotykamy się już od dwóch lat, znamy swoich partnerów, ich poglądy, kulturę i zwyczaje. Uczymy się szanować i akceptować swoją odmienność. Po dwóch latach trwania projektu udała nam się chyba rzecz najwazniejsza – gdzieś, w różnych zakątkach Europy, mamy przyjaciół, na których zawsze można liczyć.

Inf. nad. Koordynator projektu, Lucyna Duda

Natalia: Wyjazd Francji dał mi możliwość wypróbowania mojego angielskiego i francuskiego w praktyce. Miałam okazję przyjrzeć się z pozoru niewidocznym różnicom kulturowym. Zwiedziliśmy wiele ciekawych miejsc. Poznałam wiele wspaniałych osób. Mam nadzieję, że kiedyś będę miała okazję powtórzyć tego typu wyjazd.

Zuzia: Wyjazd do Francji bardzo mi się podobał. Miałam okazję zwiedzić ciekawe miejsca i poznać fantastycznych ludzi. Dało mi to mozliwość użycia w praktyce języka angielskiego i francuskiego. Bardzo miło było zaczerpnąć chociaż trochę obcej kultury i obyczajów. Chciałabym powtórzyć ten wyjazd.

Nikola: Było fajnie, spotkałam szalonych ludzi, otwartych. Mit o Francuzach, którzy mówią tylko po francusku runął. Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś wezmę udział w takim projekcie.