Miasteczko składa się ze ścieżek rowerowych z kostki brukowej z rondem i skrzyżowaniami. Wyposażone jest w 46 znaków drogowych pionowych i stojak na rowery, a przy alejkach zostały ustawione ławki i kosze na śmieci.

Prace obejmowały również wykonanie kanalizacji deszczowej, ogrodzenia placów zabaw oraz zabezpieczenie kabla energetycznego. Koszt prac wyniósł prawie 340 tys. zł.

W Jarze przy ul. Turystycznej coś dla siebie znajdą też miłośnicy sportów ekstremalnych, bo każdy kto lubi jazdę w utrudnionych warunkach na deskorolkach, rolkach i rowerach może realizować swoją pasję w skate-parku. Z kolei wszystkich, którzy mają ochotę potrenować na świeżym powietrzu na orbitrekach, drabince, twisterze czy wioślarzu zapraszamy na siłownię pod chmurką.

Atrakcje te powstały w ramach projektu „Rewitalizacja terenu jaru przy ul. Turystycznej w Jastrzębiu-Zdroju” współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.