Co roku tego dnia przedstawiciele związków kombatanckich, władz miasta, zakładów pracy, służb mundurowych oraz uczniowie zbierają przy symbolicznym grobie w Ruptawie, by oddać hołd ofiarom sowieckich zbrodni.

Chciałbym podziękować Wam, młodzieży, że przyszliście w taką pogodę. W taką pogodę także należy się pamięć tym, którzy oddali życie. Pamiętajcie o historii, tej krwią przelanej. Potrafmy też zrozumieć i wybaczyć, tak aby przyszłe pokolenia nie przeżyły tego, co nas spotkało – podkreślił Ryszard Czernecki, prezes jastrzębskiego koła Związku Sybiraków.

Minutą ciszy uczczono pamięć tych, którzy w czasie II wojny światowej oddali życie za Ojczyznę, a modlitwę za zmarłych odmówili księża Marek Zientek, Antoni Pudlik i Jan Raszyk. Nie zabrakło też wierszy poświęconych tragicznym wydarzeniom sprzed lat, które deklamowali uczniowie Gimnazjum z oddziałami integracyjnymi nr 5 w Zespole Szkół Handlowych im. Zesłańców Sybiru. O przedstawienie krótkiej lekcji historii poproszono prezydenta miasta Mariana Janeckiego.

Następnie uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty i zapalili znicze przy symbolicznym grobie poświęconym obrońcom Ojczyzny w czasie II wojny światowej oraz Sybirakom i pomordowanym w Katyniu i łagrach sowieckich.

GALERIA ZDJĘĆ