„Czarny Diament” to wyróżnienie przyznawane za osiągnięcia gospodarcze, technologiczne, w ochronie środowiska, przeciwdziałania bezrobociu, wspieraniu inicjatyw społecznych i współpracy z samorządem terytorialnym.

Statuetka wykonana jest z brązu i przedstawia pień dębu ściętego u góry, osadzonego na podstawie z czarnego granitu, który oplata korzeniami. W ściętą cześć pnia wbity jest sześcian symbolizujący diament – najczystszą formę węgla. Czarny diament przedstawia to, co w naszym regionie jest najcenniejsze – pracujących ludzi oraz węgiel, bogactwo naszej ziemi. Dąb jest symbolem siły, szlachetności i długowieczności.

W tym roku nagroda została przyznana dwóm miastom i ich gospodarzom. Otrzymali ją: Jastrzębie-Zdrój i prezydent Marian Janecki oraz Rydułtowy i burmistrz Kornelia Newy.

Nagroda specjalna powędrowała do prezesa Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. Jarosława Zagórowskiego, prof. Wiesława Banysia, rektora Uniwersytetu Śląskiego oraz Kazimierza Szabli, dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach.

W kategorii przedsiębiorców nagrody otrzymali: kopalnia Rydułtowy-Anna, Azis Mining Service z Jastrzębia-Zdroju, Budwak z Rybnika, Elgór + Zamet z Piekar Śląskich, firma budowlana Mazur z Jankowic oraz Zupil Andrzeja Paszendy z Rybnika.

Organizatorem uroczystości, nad którą honorowy patronat objęło Ministerstwo Gospodarki, była Izba Przemysłowo-Handlowa Rybnickiego Okręgu Przemysłowego. Piątkową galę uświetnił koncert Big-Bandu Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.