Czesław Kubaczka, dyrektor KWK Borynia-Zofiówka-Jastrzębie – Ruch Zofiówka, która była organizatorem uroczystości, podziękował pracownikom za codzienny wysiłek i ciężką pracę.

Jerzy Borecki, zastępca prezesa zarządu ds. technicznych, podkreślił, że Jastrzębska Spółka Węglowa to dziś przedsiębiorstwo o szerokich perspektywach rozwoju, wspierające kulturę i sport, a także szanowany pracodawca. – JSW musi żyć w symbiozie z regionem. Nie ma kolizji w interesach spółki i regionu – zaznaczył Jerzy Borecki, dziękując jednocześnie ludziom związanym z górnictwem za ich pracę, wiedzę, umiejętności i zaangażowanie.

Jak dodał prezydent miasta Marian Janecki, JSW to przedsiębiorstwo będące kołem napędowym dla polskiej gospodarki. – Jak popatrzymy na to, co dzieje się w gospodarce, to dostrzeżemy pewną dwoistość. Z jednej strony mówi się, że polska energetyka będzie oparta na węglu, a z drugiej słyszymy na ten temat wiele negatywnych opinii. My, którzy żyjemy na węglu, nie musimy być przekonywani do górnictwa. Trzeba przekonać innych, bo górnictwo na to zasługuje – podkreślił prezydent Marian Janecki. W imieniu władz samorządowych prezydent życzył pracownikom kopalń dobrej koniunktury, realizacji zamierzeń i bardzo bezpiecznej pracy. – Aby wyjazdów, było tyle, co zjazdów. Wszystkiego dobrego, Szczęść Boże – powiedział prezydent.

Szczególnie podniosłym momentem barbórkowej uroczystości było wręczenie odznaczeń państwowych i wyróżnień resortowych.