W 1992 roku działacze samorządu gospodarczego skupieni w Regionalnej Izbie Gospodarczej w Katowicach wystąpili z inicjatywą nagradzania Laurami ludzi nieprzeciętnych, wyróżniające się firmy, organizacje i instytucje, które aktywnie i skutecznie włączyły się w proces tworzenia gospodarki rynkowej, jej restrukturyzacji oraz dostosowania do standardów europejskich.

Tym samym Laury Umiejętności i Kompetencji mają już ponad 20. letnią tradycję. Corocznie przyznawane są Diamentowe, Kryształowe, Platynowe i Złote Laury ludziom niezwykłym, którzy w minionym okresie swoimi umiejętnościami, kompetencjami oraz swoim autorytetem wspierają procesy zmian w naszym regionie i kraju oraz przyczyniają się do tworzenia pozytywnego wizerunku Polski w świecie.

Sobotnią ceremonię uświetni specjalny koncert dedykowany Laureatom. Wystąpią Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia pod dyrekcją Anny Szostak i ich goście, wśród nich zwycięzca Shure Montreux Jazz Voice Competition 2013 Wojciech Myrczek (vocal) i Paweł Tomaszewski (piano).