Hołd poległym oddany został o godzinie 11.00 w Parku Zdrojowym przy tablicy upamiętniającej męczeńską śmierć 15 więźniów KL Auschwitz Birkenau w czasie ewakuacji obozu od 19 do 20 stycznia 1945 roku z Oświęcimia do Wodzisławia.

Natomiast 18 stycznia miasto gościć będzie osoby, które w ramach uczczenia ofiar „Marszu Śmierci” idą trasą marszu od Oświęcimia do Wodzisławia Śląskiego. Szlak prowadzi od muzeum w Oświęcimiu przez Brzeszcze, Pszczynę, Studzionkę, Pawłowice, Jastrzębie-Zdrój i Mszanę aż do Wodzisławia Śląskiego. W Wodzisławiu Śląskim odbędzie się spotkanie, msza święta w intencji ofiar i złożenie kwiatów przez ostatnich żyjących uczestników marszu pod pomnikiem ofiar oświęcimskich. 

W związku tym, iż szlak prowadzi przez nasze miasto, Prezydent Miasta Jastrzębie-Zdrój zapewnił uczestnikom marszu  zakwaterowanie w Zespole Szkół Mistrzostwa Sportowego oraz pełne wyżywienie z gorącym posiłkiem włącznie. 

Dzień później, bo 19 stycznia o godz. 8.00 uczestnicy marszu oraz delegacja z Urzędu Miasta złożą kwiaty pod pomnikiem w Parku Zdrojowym.