Czym zajmuje się Klub Judo Koka?

Robert Radlak: Zajmujemy się szkoleniem dzieci i młodzieży. Staramy się przygotować zawodników do wyższego, wyczynowego poziomu. Naszym celem jest znalezienie kolejnego olimpijczyka. Trenujemy codziennie w grupach.

Jak można zapisać się do klubu?

Robert Radlak: Zawsze we wrześniu oraz po feriach zimowych organizujemy nabory. Są dwie grupy naborowe. Z tych grup po roku Ci najzdolniejsi trafiają już do grup zaawansowanych. Jeżeli zdarzy się jednak, że ktoś zdolny zgłosi się do nas w innym terminie, zostanie także przyjęty. Warto pamiętać, że judo jako sport ogólnorozwojowy może uprawiać każdy. Jest w nim dużo gimnastyki, akrobatyki, zabaw rozwojowych. Judo nie jest tylko dla dzieci. Cieszymy się, że przychodzi do nas dużo osób dorosłych.

Ilu członków liczy klub i jakie stawiacie sobie cele?

Robert Radlak: W sumie członków klubu jest ok. 200, natomiast zawodników ćwiczących jest 150. Naszym głównym celem jest znalezienie olimpijczyka i zdobycie medalu na igrzyskach. Do tej pory nam się to nie udało. Beata Maksymow startowała dwa razy i dwa razy zajęła 5. miejsce, Anna Żemła zajęła w Atenach siódme miejsce. Wyciągamy wnioski z tego i szukamy przyczyn czego nam brakuje, że nie potrafimy jako klub zdobyć upragnionego medalu. Wiemy jak wychować i wytrenować kolejnego olimpijczyka, ale musimy jeszcze znaleźć sposób na medal olimpijski.

Dlaczego warto przyjść do klubu Judo Koka?

Robert Radlak: Nie tylko judo, ale każdy sport rozwija. Każde dziecko czy młody człowiek przychodzący na salę czy boisko przychodzi do innego świata, gdzie obowiązują inne zasady. Jest to miejsce gdzie jesteśmy daleko od całego zła, alkoholu, narkotyków. Jest kolosalna różnica między młodzieżą, która uprawia jakiś sport, a która nie uczestniczy w żadnych zajęciach. Judo w szczególności rozwija wszechstronnie. Jest to sport ogólnorozwojowy. Uczy wielu zasad, które przydają się także w życiu, takie jak: pracowitość, sumienność, granie fair play. Staramy się o tym mówić i tego właśnie nauczać. Po latach systematycznego treningu młodzież wyznaje wartości o jakich dziś się zapomina. Judo to nie tylko dyscyplina, ale także sztuka walki z zasadami. Judo uczy poszanowania dla starszych. Uczymy szacunku do przeciwnika, trenera, rodziców. Obecnie przygotowujemy się do Mistrzostw Polski Juniorów. W 2013 roku zdobyliśmy drużynowo wicemistrzostwo Polski mężczyzn. W tym roku obchodzimy 40. lecie klubu i pierwszy raz nasza drużyna tak wysoko zaszła drużynowo. W tym roku pięć osób, czterech chłopaków i jedna dziewczyna zostali powołani do kadry narodowej. W tamtym roku trójka najlepszych pojechała na szkolenie do Japonii. Dzięki pomocy Urzędu Miasta udało nam się taki wyjazd dla nich zrealizować.

Gdzie trenujecie?

Robert Radlak: Zajęcia odbywają się w sali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, siedziba klubu znajduje się także w budynku MOSiR-u przy ul. Harcerskiej 14b.