Ich działania zostały uwieńczone sukcesem na początku XX wieku, gdy powstała Akademia Górnicza. Dziś AGH to szczególne miejsce z niepowtarzalną atmosferą i barwną historią, a od ośmiu lat z powodzeniem funkcjonuje także w Jastrzębiu-Zdroju jako Zamiejscowy Ośrodek Dydaktyczny.

Działalność
Zamiejscowy Ośrodek Dydaktyczny został utworzony w 2006 r. – od tamtego czasu studia z tytułem inżyniera ukończyło ponad 170 absolwentów. Od samego początku kierownikiem ośrodka jest prof. dr hab. inż. Stanisław Nawrat. Staraniami miasta Jastrzębie-Zdrój z prezydentem na czele, a także zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej z jej prezesem, którzy wystąpili do rektora AGH o utworzenie tutaj zamiejscowego ośrodka, osiem lat temu udało rozpocząć się działalność – mówi prof. Nawrat dodając, że bez pomocy i silnego wsparcia miasta, prezydenta oraz Rady Miasta funkcjonowanie ośrodka nie byłoby możliwe. Dziś jastrzębski oddział AGH jest jedyną wyższą uczelnią na terenie Jastrzębia. Jego oferta edukacyjna jest niezwykle atrakcyjna, a zainteresowanie studiami w tym miejscu nie słabnie.

Lokalizacja
Duże znaczenie dla funkcjonowania tego ośrodka ma jego lokalizacja, właśnie w Jastrzębiu-Zdroju, mieście górnictwa, oraz obecność Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Spoglądając na poprzedni rok akademicki chętnych do nauki w ZOD w Jastrzębiu było naprawdę dużo. Do Jastrzębia zgłaszają się kandydaci z wielu okolicznych miast takich jak: Bielsko-Biała, Cieszyn, Rybnik czy Racibórz. Także z przyczyn finansowych, bo nie każdy może pozwolić sobie na studia w Krakowie – opowiada kierownik jastrzębskiego ZOD-u. Jak mówi, baza materialna (sale wykładowe, komputerowe, biblioteka akademicka) jest tu na dobrym poziomie dzięki czemu zarówno studentom jak i pracownikom uczelni bardzo dobrze się pracuje i zdobywa wiedzę. To także efekt tego, że wykładowcy AGH praktycznie codziennie przyjeżdżają do Jastrzębia z Krakowa i właśnie tutaj na miejscu prowadzą zajęcia ze studentami.

Więcej o akademii można przeczytać w najnowszym wydaniu gazety "Jastrząb".