16 marca jastrzębski klub był organizatorem ostatniego etapu Śląskiej Zimowej Ligi BNO (seria zimowych zawodów treningowych). Centrum zawodów zlokalizowane zostało w Dworku Leśnym „Leśniczówka” w Wodzisławiu Śląskim, a miejscem zmagań orientalistów stał się las wokół niego. Mimo bardzo niesprzyjających warunków na starcie zameldowało się ponad 120 osób z Polski i Czech. Choć na zewnątrz było zimno i nieprzyjemnie, ogólna atmosfera zmagań była jak zwykle bardzo ciepła. Dla najmłodszych największą atrakcją były rozwieszone  na trasie „buźki”. Smutne wskazywały złą ścieżkę, a wesołe dobry kierunek biegu. Dla klubowiczów ZSZ-Jedynki to był całkiem udany start. Na drugim stopniu podium stanęli Grażyna Pipiro, Jarosław Borgiel i Bartosz Kołeczko. Na trzecim stopniu zaprezentowali się Hanna Marszałek, Krystyna Mastela i Hanna Mastela.

Kolejny weekend to początek zmagań w ramach Klubowego Pucharu Śląska. Zawody Mistrzostw Śląska w biegu długodystansowym zostały rozegrane w Brynku Koło Tarnowskich Gór. Nasi zawodnicy wywalczyli w swoich kategoriach trzy medale (srebrny – Hanna Marszałek i dwa brązowe – Jarosław Borgiel i Rafał Mastela).

29 marca rozpoczęła się z kolei rywalizacja w ramach znanej już w całej Polsce Euroregionalnej Ligi BNO. Malownicze tereny Stramberku położonego w czeskich Morawach powitały orientalistów gęstą mgłą. Dopiero, gdy mgła opadła, można było docenić urok historycznej zabudowy urbanistycznej miasta, górujących nad mocno pochylonym rynkiem ruin zamku Stramberk oraz Parku Narodowego i ogrodu botanicznego w starym kamieniołomie wapieni. W Stramberku na podium stanął tylko Jarek Borgiel zajmując drugie miejsce, ale wszyscy pozostali zawodnicy zdobyli punkty zarówno do klasyfikacji indywidualnej, jak i drużynowej.

Tydzień później „Jedynkowicze” brali udział w trzydniowej przygodzie z BNO startując w Polskich Wulkanaliach – zawodach odbywających się  w Krainie Wygasłych Wulkanów na Dolnym Śląsku. Najciekawszy był niewątpliwie ostatni etap rywalizacji „Oblężenie Grodźca”, czyli bieg sprinterski rozegrany na terenie piastowskiej warowni Grodziec, wzniesionej na szczycie wygasłego wulkanu. W generalnej klasyfikacji po trzech etapach czterech jastrzębian wywalczyło wysokie miejsca w swoich kategoriach wiekowych:

M-18 III miejsce – Jarosław Borgiel; Open II miejsce – Grażyna Pipiro, III miejsce – Grzegorz Pipiro; M 12 V miejsce – Błażej Kołeczko

Każdy start był inny, niósł sporą dawkę emocji i zdrowej rywalizacji, przede wszystkim zaś świetnej zabawy. Zainteresowanych taką formą czynnego wypoczynku zapraszamy na stronę www.orienteering.mastela.pl

Tekst A. Kołeczko, zdjęcie A. Wysocki