Sobotnią akcję poprzedził przemarsz ulicami Jastrzębia-Zdroju. Wydarzenie to dedykowane było Marzenie Erm oraz innym osobom potrzebującym przeszczepienia szpiku od osoby niespokrewnionej. Przez centrum miasta przemaszerowały dziesiątki przedszkolaków czy uczniów jastrzębskich szkół wspierając tym samym inicjatywę pomocy osobom poszukującym genetycznego bliźniaka.

Marzena, jak sama o sobie mówi, właśnie się zakochała i bardzo chce żyć. – Piszę bloga, upajam się życiem, od trzech lat walczę z chłoniakiem. Kiedy wydawało się, że choroba odpuściła – po kilku miesiącach nowotwór zaatakował ponownie. Dziś wiem, że do mojego całkowitego wyleczenia jest niezbędne przeszczepienie szpiku kostnego od dawcy niespokrewnionego. Kocham życie i czekam na dawcę szpiku, dzięki któremu będę mogła nadal cieszyć się życiem – wyjaśnia Marzena.

Podczas sobotniej akcji będzie można zarejestrować się jako potencjalny dawca. Zrobić to może każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu 4 ml krwi. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepu. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z numerem PESEL.

Organizatorem akcji jest Fundacja DKMS.