Wizyta ta była częścią projektu Comenius „ Poznawanie tradycji, budowanie jedności”, który SP 1 realizuje od dwóch lat. Był to także ostatni wyjazd, będący częścią projektu. – Wcześniej udawaliśmy się do różnych miast i miejscowości w Anglii, Irlandii, Walii, Niemczech, Włoszech i Portugalii – zaznaczają w SP1.

Najważniejszym celem tego projektu było poznawanie regionalnych tradycji, świąt, obyczajów i obrzędów, które często zostały już zapomniane i nie są znane młodszym pokoleniom. Wyjazdy do szkół partnerskich służyły przede wszystkim temu celowi. Prócz tego uczniowie SP1, zakwaterowani w rodzinach, mieli okazję szlifować umiejętności językowe, poznawać styl życia, kuchnię kraju i regionu, w którym przebywali. Oglądali najbliższe i najciekawsze atrakcje turystyczne danego regionu oraz uczestniczyli w lekcjach i innych zajęciach szkolnych, przez co mogli zobaczyć jak wygląda życie szkolne w innych krajach.

Podobnie było i tym razem. – Nasi katalońscy gospodarze przygotowali specjalny program, który pokazywał najbardziej znane tradycje i obrzędy tego regionu Hiszpanii, takie jak warsztaty z grupą folklorystyczną Moixiguangers, który podtrzymuje tradycje budowania „żywych konstrukcji” z ludzi – castellers – można usłyszeć w SP 1. Inna grupa folklorystyczna zaprezentowała z kolei pokaz w czasie typowej hiszpańskiej fiesty – ubrani w stroje z „piekła rodem” tańczyli prastary taniec z fajerwerkami. Z kolei zespół taneczny z pobliskiego miasta Villafranca zatańczył przed gośćmi z różnych krajów europejskich cygański taniec.

Gospodarze zorganizowali także wycieczkę do Barcelony, w czasie której można było zobaczyć największe atrakcje turystyczne tego słynnego miasta: Park Guëll, kościół Sagrada Familia, dzielnicę Gotycką czy Stadtion klubu FC Barcelona- Camp Nou, co stanowiło wielką atrakcję dla chłopców. Kilka godzin uczniowie i nauczyciele spędzili na plaży w nadmorskiej miejscowości Sitges nad Morzem Śródziemnym. Wielkim przeżyciem była wizyta w klasztorze Montserrat, położonym w malowniczych i groźnie wyglądających skałach.

Wizyta ta była także podsumowaniem naszego dwuletniego projektu, jego zakończeniem i niestety pożegnaniem z naszymi wspaniałymi kolegami z innych krajów. Była to wspaniała przygoda i doświadczenie dla wszystkich uczniów i nauczycieli z naszej szkoły. Mamy nadzieję, że w przyszłości będziemy ponownie współpracować w tej samej grupie, w innych projektach – podsumowują organizatorzy z SP 1.

inf. nad. Koordynator projektu Sylwester Bizuga