Do konkursu zgłosiło się sześć jastrzębskich szkół (Gimnazja nr 3, 6, 8, 9, 11 i 12). Konkurs składał się z dwóch części. W pierwszej uczniowie rozwiązywali test składający się z pytań zamkniętych i otwartych, w drugiej pracowali z mapą, fotografią i obrazami miejsc pamięci poświęconych Henrykowi Sławikowi. Szkoły, które przystąpiły do konkursu wykonały także plakaty związane z życiem i działalnością Henryka Sławika. Za wykonanie plakatu uczniowie dostali dodatkowe punkty.

Wygrali uczniowie Gimnazjum  nr 3 –  Elżbieta Wierzgoń i Damian Ziółkowski, drugie miejsce zajęła drużyna Gimnazjum nr 11 – Aleksandra Ledwoń i Paulina Białas. Trzecie miejsce przypadło reprezentacji Gimnazjum nr 6 – Natalii Zając i Zofii Stawowy.

Panie z jury, czyli Izabela Bednarczuk, Bogusława Gąbka i Anna Koprowska stwierdziły, że uczniowie wykazali się dużą wiedzą, a poziom prac był bardzo wyrównany.

Konkursowi towarzyszyła wystawa przygotowana przez uczniów Gimnazjum. Goście mogli obejrzeć prace plastyczne poświęcone Henrykowi Sławikowi i Józsefowi Antallowi oraz obejrzeć wystawę fotograficzną pt. „… 10 lat temu. Nadanie szkole imienia oraz Świętujemy Rok Henryka Sławika w Naszym Gimnazjum”.