Sponsorami grantów były marki: Persil, Rossman i Fundacja Nasza Ziemia. Dzięki pozyskanym środkom pieniężnym udało się stworzyć w placówce wspaniały zakątek przyrodniczy: ogród skalny, ogród roślin miododajnych, łąkę kwietną i miejsce do uprawy warzyw i ziół. Zakupiono także dużo pomocy i narzędzi badawczych, takich jak: lornetki, podwójne lupy, obserwatorium, palety przyrodnicze i wiele innych.

 

Piknik ogrodowy był zarazem uroczystym otwarciem ogrodu dydaktycznego, jak i okazją do dobrej zabawy i smacznego poczęstunku. Inaugurację otwarcia uświetnili swoim przybyciem goście z Urzędu Miasta oraz ksiądz proboszcz parafii NSPJ w Jastrzębiu-Zdroju. W ramach integracji uczniowskiej w pikniku brali również udział przedstawiciele Zespołu Szkół przy Wojewódzkim Szpitalu Rehabilitacyjnym dla Dzieci wraz z opiekunem. Uczniowie podczas pikniku mieli okazję poznać szerzej świat przyrody uczestnicząc w zajęciach badawczych pt: „Jestem młodym entomologiem”, w eksperymentach z wykorzystaniem soczewki ogniskującej promienie słoneczne, w oznaczaniu flory ogrodowej oraz w tworzeniu mapy mieszkańców ogrodu. Próbowali również swoich sił w warsztatach plastycznych oraz w konkursie wiedzy na „Eksperta łąki kwietnej”. Wysiłki uczestników zostały nagrodzone atrakcyjnymi nagrodami ufundowanymi ze środków finansowych projektu. Na zakończenie zaproszeni goście, nauczyciele, uczniowie oraz ich rodzice mogli skosztować specjałów kulinarnych przygotowanych przez klasy PP i wystawionych na „Stole darów ziemi”. Nie zabrakło owoców, warzyw, kanapek z własnoręcznie wyhodowanej sałaty, szczypiorku i rzodkiewki. Wielkim powodzeniem cieszył się kompot z rabarbaru i truskawek oraz pyszne ciasta i desery. Pogoda dopisała, więc piknik ogrodowy okazał się sukcesem i przyjemnym wydarzeniem na łonie natury.

 

Organizatorami przedsięwzięcia byli twórcy i realizatorzy projektu: Małgorzata Reichman, Barbara Kaczmarczyk-Celary i Andrzej Komorowski.