We wszystkich bibliotekach w mieście organizowanych jest wiele różnorodnych zajęć. Spotkania, choć zróżnicowane, łączą się pod względem tematu, czyli Dzikiego Zachodu. Warsztaty edukacyjne i kulturoznawcze przybliżają uczestnikom projektu unikalną specyfikę i kulturę Indian i kowboi. Warsztaty muzyczno-ruchowe z wykorzystaniem instrumentów perkusyjnych poprawiają koordynację ruchową, pozwalają na przeżywanie radości wspólnoty tworzenia. Warsztaty artystyczne i rękodzielnicze doskonalą umiejętności twórcze.

W sierpniu do Biblioteki zawitał wyjątkowy gość – kowboj z Miasteczka Westernowego Twinpigs w Żorach. Opowiadał on dzieciom o życiu na Dzikim Zachodzie, pokazał jakie sztuczki można robić za pomocą lassa i nauczył nim rzucać najmłodszych adeptów sztuki kowbojskiej.

Projekt zakończy impreza finałowa 29 sierpnia o godz. 10.00 „Spotkanie z kulturą Indian w Parku Zdrojowym”. W trakcie imprezy dzieci i młodzież będą miały okazje uczestniczyć w licznych atrakcjach, wśród których znajdą się m.in.: zwiedzanie indiańskiego namiotu tipi z wyposażeniem, prezentacja pieśni i tańców indiańskich przy akompaniamencie tradycyjnej muzyki indiańskiej, pokazy i konkursy sportów i zabaw sprawnościowych, walka na równoważni, połów indiańskich ryb i konkurs strzelania z łuku.

„Wakacje na Dzikim Zachodzie” to mnóstwo dobrej zabawy w towarzystwie przyjaciół oraz możliwość rozwoju swoich zainteresowań i umiejętności.

Projekt: „Wakacje na Dzikim Zachodzie – warsztaty edukacji kulturalnej” realizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju w partnerstwie z Miejską Biblioteką Publiczną, dofinansowany ze środków Urzędu Miasta Jastrzębie-Zdrój