Bieg poprzedziła Msza św. odprawiona w kościele pw. Wszystkich Świętych.

Henryk Sławik jest jedną z najchlubniejszych osobowości, jakie wydała Polska XX wieku – bohaterem Trzech Narodów – polskiego, żydowskiego i węgierskiego, jednym z największych Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Uchwałą Sejmiku Województwa Śląskiego rok 2014 został ogłoszony w naszym województwie rokiem Henryka Sławika.

W ramach obchodów organizowane są różne przedsięwzięcia, ale to jest naprawdę wspaniałe. Mam nadzieję, że uczestnicy biegu bezpiecznie stawią się na mecie w Mauthausen – powiedział Andrzej Gościniak, przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego.

Prezydent miasta Marian Janecki przypomniał, że Henryk Sławik urodził się 16 lipca 1894 roku w jednej z dzielnic Jastrzębia, Szerokiej jako dziewiąte dziecko chłopskiej rodziny. – Henryk Sławik to osoba-synonim słowa bohater. Ratując innych przed śmiercią, sam zapłacił za to własnym życiem – podkreślił prezydent.

W 1944 roku bohater z Szerokiej został powieszony w Mauthausen za tworzenie dla Żydów z Polski nowych dokumentów z polsko brzmiącymi nazwiskami. Pokonując trasę ponad 460 km, biegacze chcą uczcić 70. rocznicę śmierci Henryka Sławika.