Inscenizację tamtego wydarzenia można było zobaczyć 30 sierpnia w Parku Zdrojowym.

Inscenizację bitwy pod tytułem „Boża Góra 1939” poprzedził piknik militarny. W sobotnie przedpołudnie teren Parku Zdrojowego opanowały pojazdy militarne i sprzęt wojskowy. Miłośnicy wojska mogli podziwiać czołg, ciężarówki, wyrzutnie, karabiny, mundury i wszystko co tylko z wojskiem się wiąże. W tle słychać było patriotyczne piosenki. Każdy chętny mógł także spróbować grochówki, czy oddać strzał z historycznej broni. Wśród wystawionych namiotów nie zabrakło także szpitala polowego.  Na piknik przybyli m.in. pasjonaci z międzynarodowej grupy Task Force 6, dla których rekonstrukcje i szkolenia to drugie życie. Formację tworzą ludzie o zróżnicowanej wiedzy i doświadczeniu. Task Force 6 tworzą funkcjonariusze MON, ale także hobbyści i pasjonaci. Panowie chętnie prezentowali swoje stoisko z bronią i mundurami. Chętni mogli przez chwilę poczuć się żołnierzami, przymierzając wojskowe ubranie.

Na godziny popołudniowe w Parku zaplanowano inscenizację bitwy o Bożą Górę. – Spotykamy się w tym miejscu w przededniu rozpoczęcia II wojny światowej. Wiemy jakie ta wojna miała skutki dla Polaków. Ta wojna dla naszego miasta, dla naszego regionu rozpoczęła się właśnie obroną Bożej Góry. Każdy z nas ma z tym wydarzeniem swoje wspomnienia, czy to z opowieści dziadków, rodziców, czy też z własnych doświadczeń – powiedział prezydent miasta Marian Janecki. Przygotowanie inscenizacji było możliwe dzięki zaangażowaniu prezydenta oraz przewodniczącego Rady Miasta. – Dzisiaj jest ważny dzień dla naszego miasta, aby przypomnieć bohaterów walczących o Bożą Górę. 1 września rozpoczął się bój. Wzięły w nim udział dwie formacje: Ułanów Śląskich oraz Pluton Piechoty Podhalańskiej. Była to nierówna walka z żołnierzami niemieckimi. Namiastkę tamtych wydarzeń będziecie mogli Państwo zobaczyć  – powiedział przewodniczący Rady Miasta Tadeusz Sławik, zapraszając mieszkańców do zobaczenia inscenizacji. Bitwa z udziałem aktorów, samochodów, motorów, koni, z wybuchami i strzelaniem, oddała dramaturgię tamtych wydarzeń. Oglądający to widowisko na chwilę zamarli. Każdy mógł poczuć się niczym podglądający walkę Niemców i Polaków z 1 września 1939 roku.  Była to prawdziwa namiastka bitwy jaka odbyła się na jastrzębskiej ziemi 75 lat temu. Jednak po zakończeniu inscenizacji wśród wracających do swoich domów można było słyszeć wielokrotnie wypowiadanie zdanie… jak to dobrze, że to tylko inscenizacja.

Jeszcze dziś o godz. 12.00 na Bożej Górze odprawiona zostanie polowa Msza Św.

GALERIA ZDJĘĆ