Była to impreza sportowo – rekreacyjna o charakterze otwartym, składająca się z trzech niezależnych biegów. Słoneczna, niemal letnia pogoda i dobre humory uczestników sprawiły, że atmosfera zawodów była jak zwykle przyjazna i bardzo ciepła.

Piątkowy bieg nocny miał rangę Mistrzostw Śląska. Wystartowało w nim ok. 120 osób, które rywalizowały ze sobą na terenie Zespołu Szkół Zawodowych i przylegającego do niego osiedla. Wśród gospodarzy w biegu nocnym Mistrzostwo Śląska w kategoriach kobiecych zdobyła Martyna Makuła (K21), a trzeci stopień podium okupowały Krystyna Mastela (K14), Klaudia Mańka (K16), Aleksandra Kost(K21), Hanna Marszałek (K35), Grażyna Pipiro (K45). W kategoriach męskich natomiast Mistrzem Śląska został Jarosław Borgiel (M18), a na trzecim miejscu znaleźli się Paweł Masztalski (M21) i Artur Tomanek (M35). Z latarkami ścigali się również nasi najmłodsi zawodnicy, czyli startujący w kategorii rodzinnej Patryk Marszałek, Wiktor Makuła, Maksymilian Kołeczko i Dawid Marszałek.

W sobotnie przedpołudnie na terenie popularnej wśród jastrzębian trasy spacerowej, czyli w lesie Kyndra, rywalizowały sztafety trzyosobowe zmagające się z dość wymagającym i ciekawym obszarem. Bieg sztafetowy również miał rangę Mistrzostw Śląska. Tym tytułem mogą się pochwalić dwa zespoły „Jedynkowiczów” w składzie kat M21 – Marcin Pasek, Paweł Masztalski i Jarosław Borgiel oraz kat. M105 – Artur Tomanek, Krzysztof Masny i Krzysztof Bodzek.

Sobotnie popołudnie to sprint na mapie Jastrzębie-Zdrój Jastor . Na starcie przy Zespole  Szkół nr 9 im. Mikołaja Witczaka zameldowało się niemal 240 osób. Oprócz rangi Mistrzostw Śląska sprint podobnie jak sztafety rozegrany był również jako Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików (dla zawodników z województw śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego startujących w kategoriach KM 14). Wśród jastrzębian najlepszymi sprinterkami okazały się Marzena Makuła (K35) i Grażyna Pipiro (K55). Drugi był Jarosław Borgiel (M18). Jako trzecie w kategoriach sportowych bieg ukończyły Julia Pastuszak (K10) oraz Maria Marszałek (K35). W kategoriach popularyzacyjnych (OPEN) świetnie wypadli uczniowie Gimnazjum nr 8 z Jastrzębia Dawid Świtaj i Natalia Soszyńska zajmując kolejno dwa pierwsze miejsca podium. Wśród najmłodszych najszybsi okazali się Wiktor Makuła i Maja Rosłoń.

Już tylko jako uczestnicy, a nie organizatorzy zawodnicy klubu UKS ZSZ-Jedynka udali się w niedzielę (12.10) do Rybnika Golejowa, gdzie na terenie dawnego żwirowiska na górze Grzybówka zostały rozegrane Mistrzostwa Śląska w BNO na dystansie klasycznym. Jedynkowicze wrócili z trzema srebrami (Jarosław Borgiel, Paweł Masztalski i Krzysztof Masny) i trzema brązami (Hanna Marszalek, Joanna Papszun i Bartosz Borowski). Najbliższe zawody organizowane przez UKS ZSZ-Jedynkę odbędą się 13 grudnia 2014. Chętnych do rozpoczęcia przygody z biegiem na orientację serdecznie zapraszamy do śledzenia informacji na stronie www.orienteering.mastela.pl  i spróbowania swoich sił w terenie.

Tekst: Anna Kołeczko