Euroliga jest nieformalnym przedsięwzięciem klubów sportowych z Republiki Czeskiej i Polski, w formie rankingu stworzonego w oparciu o cykl imprez sportowo-rekreacyjnych w biegu na orientację organizowanych w województwach przygranicznych, po obu stronach granicy polsko-czeskiej. Pomysłodawcą stworzenia takiego rankingu jest Rafał Mastela – prezes jastrzębskiego klubu UKS ZSZ-Jedynka.

W tegorocznym cyklu zawodów rywalizowało 1630 osób w kategoriach sportowych, kolejnych 730 zawodników poznawało tajniki BNO startując w kategoriach popularyzacyjnych.  Zawodnicy biegali w barwach 153 klubów z Polski, Czech, Słowacji i Bułgarii.

Rozegrano 14 etapów po obu stronach granicy. W Czechach był to malowniczy Štramberk z tajemniczymi ruinami zamku oraz ogrodem botanicznym w starym kamieniołomie,   Bílá-Konečná  zachwycająca swoimi terenami leśnymi  oraz Suchá Rudná , która powitała orientalistów piękną pogodą.

           Po stronie polskiej rywalizowano w ramach 7 etapów. Trzy z nich to Polskie Wukanalia na Dolnym Śląsku. Najciekawszym startem było „Oblężenie Grodźca” czyli bieg sprinterski rozegrany na terenie piastowskiej warowni Grodziec, wzniesionej na szczycie wygasłego wulkanu. Starty odbywały się również w Strzelcach Opolskich,  Zdzieszowicach, Jastrzębiu – Zdroju i Krostoszowicach. Każdy etap to dawka emocji, pozytywnej rywalizacji oraz zatrzymania się nad pięknem okolic.

          W klasyfikacji drużynowej jastrzębski klub UKS ZSZ-Jedynka zajął II miejsce ustępując jedynie UKS Komecie z Gliwic. Na III miejscu znalazł się klub ze Zdzieszowic LUKS AZYMEK.

Klasyfikacja drużynowa:

I – UKS Kometa Gliwice – 12 830,64 pkt

II – UKS ZSZ-Jedynka Jastrzębie-Zdrój – 11 702,91 pkt

III – LUKS AZYMEK Zdzieszowice – 9 319,91 pkt

Indywidualnie w klasyfikacji generalnej na podium znalazło się dziewięciu  zawodników, a kolejnych siedmiu  zajęło miejsca w pierwszej dziesiątce silnie obsadzonych kategorii wiekowych (w nawiasach podano ilość zawodników w danej grupie).

K 12  (114)

7 miejsce Julia Papszun

K 14 (115)

2 miejsce Krystyna Mastela

K 21 (99)

4 miejsce Martyna Makuła

K 35 (72)

3 miejsce Hanna Marszałek

4 miejsce Anna Kołeczko

6 miejsce Justyna Mastela

K 55 (17)

2 miejsce Grażyna Pipiro

M 12 (103)

2 miejsce Błażej Kołeczko

M 14 (105)

3 miejsce Bartosz Kołeczko

M 18 (69)

 1 miejsce Jarosław Borgiel

3 miejsce Marcin Pasek

M 21 (192)

2 miejsce Paweł Masztalski

M 35 (111)

2 miejsce Krzysztof Masny

5 miejsce Rafał Mastela

6 miejsce Krzysztof Bodzek

7 miejsce  Artur Tomanek

8 miejsce Łukasz Kołeczko

          Sezon zakończony, ale orientaliści zimą nie próżnują. Rozpoczęła się seria treningowych zawodów w ramach Śląskiej Zimowej Ligi. Najbliższe zawody po polskiej stronie granicy odbędą się 13 grudnia na jastrzębskim OWN. Chętnych zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami na stronie www.orienteering.mastela.pl