Na okulistykę trafił komputerowy tonometr bezkontaktowy wraz ze stolikiem elektrycznym, 2 sztuki wyświetlaczy optotypów LCD i 2 sztuki wiertarek do usuwania rdzy z rogówki.

Komputerowy tonometr bezkontaktowy służy do diagnostyki ciśnienia wewnątrzgałkowego.

To jest procedura, którą u każdego z naszych pacjentów wykonujemy nawet kilka razy dziennie. Dzięki temu urządzeniu możemy zrobić to tylko i wyłącznie poprzez bardzo lekki podmuch powietrza. Co ważne, ten aparat pozwala z jednej strony zapamiętać wyniki dla pacjentów i wydrukować, czyli coś, co jest w miarę oczywiste, ale również potrafi skorygować wynik w zależności od stanu oka, od rogówki pacjenta. Daje nam to bardzo wiarygodny pomiar, porównywalny z pomiarem dotykowym. Czyli coś naprawdę niesamowitego, coś czego jeszcze w naszym szpitalu nie było, a mam nadzieję, że teraz przez wiele lat będzie nam służyć. Taka ciekawostka, udowodniono, że nie ma możliwości wprowadzenia żadnego zakażenia, nawet kropelkowego – wyjaśnia Paweł Stala, lekarz zarządzający Oddziałem.

Z kolei wyświetlacze optotypów LCD umożliwiają zdalne badanie, poprzez dowolną zmianę wielkości cyfr, liter czy obrazków oraz wykorzystanie testów do prawidłowego dobrania okularów.

Co jest istotne, skala, którą będziemy się posługiwać, to skala logMAR, czyli obowiązująca na całym świecie. Nawet w dużych klinikach w niewielu miejscach mają tak nowoczesny sprzęt, żeby w skali logMAR zarówno do dali, jak i do bliży móc badać pacjentów – podkreśla Paweł Stala.

Koszt zakupionych przez miasto urządzeń medycznych wyniósł 37 tys. zł.

Od lat systematycznie wspieramy działające w naszym mieście szpitale, zakupując na ich użytek sprzęt i aparaturę medyczną. W tegorocznym budżecie na ten cel zabezpieczyliśmy ponad 300 tys. zł. Myślę, że są to dobrze wydane pieniądze, bo urządzenia służą do leczenia pacjentów, którymi w dużej mierze są nasi mieszkańcy – podkreśla Marian Janecki, prezydent miasta.