Debiutujący jastrzębski pisarz opowiedział o kulisach powstania książki, o jej powiązaniu z rzeczywistością oraz o powstającej kolejnej powieści. Spotkanie prowadził Andrzej Ślakowski.

Powieść „Osiem” Franciszka Kacyniaka jest nieszablonowym debiutem. W książce tej nie ma przypadkowych spotkań i drugoplanowych osób, wszystko koresponduje ze sobą, przesądza, znaczy. W niedalekich planach drukiem ukażą się kolejne tytuły, co utrudni jednoznaczne zaszufladkowanie autora, który ma nadzieję, że po przeczytaniu każdej z tych książek i odłożeniu jej na półkę, czytelnik będzie się tęsknie rozglądał wokół siebie w poszukiwaniu bohaterów.

Franciszek Kacyniak – 43 lata temu urodzony w Wodzisławiu Śląskim, zaraz potem mieszkaniec Jastrzębia-Zdroju. Od prawie połowy swojego życia pracuje w Urzędzie Miasta, jako informatyk. Po godzinach, w dalszym ciągu przed komputerem, wyłącza swój umysł ścisły, zamienia go na humanistyczne postrzeganie świata i otwiera własny warsztat literacki, tworząc spontaniczną plantację metafor. Miesza style, zaburza rejestry, a z postu robi karnawał, w którym słowa wibrują. Ma zamiar być autorem, trafiającym do szerokiego grona czytelników, oczekujących od książki wysublimowanej rozrywki.