W tym roku szkolnym odbyła się szósta edycja konkursu organizowanego przez wojewodę śląskiego i śląskiego kuratora oświaty. Konkurs realizowany jest w ramach programu "Razem Bezpieczniej" w obszarze "Bezpieczeństwo w szkole".

Jak informują organizatorzy, profilaktyka przez sztukę jest jedną z najlepszych form dotarcia do młodych ludzi. Wspólna praca nad przedstawieniem teatralnym umożliwia młodym ludziom osobiste zaangażowanie w proces profilaktyczny. Co więcej, skuteczniejszy jest również przekaz do rówieśników i przynosi on efekty lepsze niż w przypadku tradycyjnych metod edukacyjno-profilaktycznych. Tworzenie spektaklu, wspólne próby dają możliwość spotkania i przestrzeni do rozmowy na tematy trudne. Efekty tych spotkań i pracy młodych ludzi można było zobaczyć podczas finału VI edycji konkursu "PROFORMA", który odbył się 15 grudnia w Mysłowickim Ośrodku Kultury.

Jury oceniało 23 przedstawienia w trzech kategoriach wiekowych: szkół podstawowych (9 szkół), szkół gimnazjalnych (10 szkół), szkół ponadgimnazjalnych (4 szkoły). W każdej z kategorii jury wybrało po trzy najlepsze przedstawienia.

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych najlepsi okazali się uczniowie z Jastrzębia-Zdroju. Spektakl „Nasze wybory” w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Zawodowych otrzymał pierwszą nagrodę, natomiast uczniowie z Zespołu Szkół Handlowych zajęli trzecie miejsce.

informacja: www.kuratorium.katowice.pl