Tegoroczny marsz „Ku Pamięci” rozpocznie się w piątek, 16 stycznia, gdy ok. godz. 7.00 uczestnicy przedsięwzięcia wyruszą w trasę spod głównej bramy Muzeum KL Auschwitz. Szlak prowadził będzie m.in. przez Brzeszcze, Pszczynę, Studzionkę, Pawłowice, Jastrzębie–Zdrój i Mszanę aż do Wodzisławia Śląskiego. Podobnie jak przez ostatnie dwa lata, uczestnicy przedsięwzięcia planują przejść ponad 70 kilometrową trasę podzieloną na trzy etapy: Oświęcim – Studzionka (16 stycznia), Studzionka – Jastrzębie–Zdrój (17 stycznia) oraz Jastrzębie–Zdrój – Wodzisław Śląski (18 stycznia).

Pomysłodawca, Jan Stolarz, tradycyjnie zaprasza wszystkich chętnych do udziału w przedsięwzięciu. Mile widziany jest każdy, kto dysponuje czasem i miałby chęć poświęcenia trzech styczniowych dni na swoiste oddanie hołdu wszystkim więźniom KL Auschwitz, którzy w styczniu 1945 roku byli pędzeni przez naszą ziemię, m.in. w stronę Wodzisławia, gdzie ładowano ich na kolejowe wagony i wywożono do obozów na terenie III Rzeszy. Wielu nie przeżyło „marszu śmierci”, a ich mogiły i upamiętniające to tragiczne wydarzenie pomniki, odwiedzą na trasie swojego „Marszu…” piechurzy pod przewodnictwem pana Jana.

Jeśli ktoś nie ma możliwości wzięcia udziału w całości rajdu, zawsze może dołączyć do grupy piechurów nawet na jakiś krótki odcinek (prowadzący np. przez okolice miejsca zamieszkania). Taka sytuacja ma miejsce w Mszanie, gdzie co roku dołącza do uczestników „Marszu…” grupa młodzieży i nauczycieli z miejscowej szkoły, która towarzyszy piechurom od znajdującego się na mszańskim cmentarzu grobu ofiar „marszu śmierci” aż do granicy gminy z Wodzisławiem Śląskim. Również w Jastrzębiu–Zdroju co roku spora rzesza młodzieży bierze udział w krótkiej uroczystości pod pomnikiem ofiar „marszu śmierci” przy kościele pw. św. Katarzyny.

Grupa uczestników IV Marszu „Ku Pamięci” pojawi się na terenie naszego miasta w południe, 17 stycznia. Przybędą oni od strony Pawłowic, a zatrzymają się na cmentarzu w Bziu, po czym pójdą w stronę wspomnianego monumentu w okolicach kościoła parafialnego św. Katarzyny. Z kolei w niedzielę o godz. 8.00 piechurzy oddadzą hołd ofiarom wydarzeń ze stycznia 1945 roku przy pomniku w Parku Zdrojowym, po czym udadzą się w stronę Mszany i Wodzisławia Śląskiego. Zakończenie „Marszu…” będzie miało miejsce przy wodzisławskim dworcu PKP (znajduje się tam tablica pamiątkowa dotycząca ofiar „marszu śmierci”) ok. godz. 14.00. 

Wszyscy chętni do udziału w przedsięwzięciu mogą kontaktować się z  Janem Stolarzem pod numerem telefonu 694 784 413.