O stowarzyszeniu Otwarte Drzwi opowiada wiceprezes oraz wychowawczyni Izabela Bigalke-Adamik.

Stowarzyszenie Otwarte Drzwi powstało 23 grudnia 2012 roku. Wtedy jego głównymi celami była pomoc dorosłym, ale z biegiem czasu oraz poprzez różne okoliczności stowarzyszenie wzięło pod swoje skrzydła także dzieci. Otwarta została świetlica, w której wychowankowie spędzają  każdą wolną chwile i bardzo lubą tam przebywać. – Dzieci nie wyobrażają sobie życia bez tej świetlicy – dodaje Izabela Bigalke-Adamik.

Na początku stowarzyszenie swoją siedzibę miało przy ulicy Zielonej, tam dzięki różnym ogłoszeniom także przychodziły dzieci, dla których organizowane były różne wyjścia czy też mogły po prostu spędzić swój wolny czas. To pomieszczenie nie spełniało jednak wszystkich wymogów. Po udziale w kilku konkursach i projektach, stowarzyszenie otrzymało pomieszczenie na świetlicę. – Od początku utrzymujemy się z naszych składek, dlatego bardzo się ucieszyliśmy gdy wygraliśmy tą świetlicę, to jest nasze pierwsze i najważniejsze dotychczasowe zadanie – mówi wiceprezes. Stowarzyszenie wygrało projekt z Funduszy Inicjatyw Obywatelskich, dlatego od 1 sierpnia 2014r. działa świetlica, która mieści się przy ulicy Pszczyńskiej 292. – Jest to trudne środowisko. Dzieci bardzo się cieszą że mogą tutaj przychodzić – stwierdza. Na świetlicę z reguły uczęszczają dzieci z rejonów ulicy Pszczyńskiej, jest ich około 30, a świetlica środowiskowa czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 14.00-19.00 oraz w soboty w godz. 9.00-14.00. Zwykle są co najmniej dwie wychowawczynie, w wolnej chwili zaglądają także wolontariusze. Wychowankowie dostają poczęstunek, bawią się, mogą odrabiać prace domowe z wychowawcami, przychodzi tutaj także pani psycholog oraz odbywają się różne zajęcia terapeutyczne, – Dzieci lubią tu przebywać, chociaż mamy pewne zasady, do których dzieci muszą się stosować – mówi pani Izabela. Przedział wiekowy to od 5 do 15 lat, chociaż średnia wieku wynosi 9-10 lat. Wszyscy dobrze się tu dogadują.

Stowarzyszenie Otwarte Drzwi realizuje m.in. takie postulaty jak pomaganie osobom ubogim, bezdomnym, mającym problem z przystosowaniem się do społeczeństwa; praca wychowawcza wśród społeczności lokalnej, ze szczególnym uwzględnieniem młodzieży mająca na celu propagowania zdrowego trybu życia; działania na rzecz wyrównywania szans dzieci i młodzieży czy działania na rzecz upowszechniania i ochrony praw kobiet czy działalność na rzecz równych praw kobiet i mężczyzn.

Więcej o stowarzyszeniu można przeczytać w styczniowym numerze gazety "Jastrząb".