– Panie Witoldzie, Pan urodził się w Warszawie, ale od około półwiecza Pana losy złączone są z tym miastem. Tutaj Pan założył rodzinę, tutaj są Pana dzieci, tutaj Pan lubi wypoczywać, lubił Pan jeździć na nartach. W Warszawie pracował Pan w metrze i przy budownictwie. Ale co najważniejsze, w wieku 16 lat uczestniczył Pan w Powstaniu Warszawskim. W 2014 roku obchodziliśmy uroczystości 70. lecia tego pamiętnego momentu – 1 sierpnia, godzina 17.00, Powstanie Warszawskie. Dla nas to jest, Panie Witoldzie, wiedza z książek, coś o czym się uczyliśmy, panu było to dane przeżyć – podkreślił Łukasz Kasza, przewodniczący Rady Miasta.

Właśnie z tej okazji Witoldowi Traczykowi został przyznany pamiątkowy medal.

– W 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego składam Szanownemu Panu wyrazy najgłębszego szacunku i podziękowania za udział w walce o wolność i honor Polaków – napisał szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Stanisław Ciechanowski.

Medal przekazała panu Witoldowi prezydent miasta Anna Hetman. – Dla nas jest Pan jedną wielką lekcją historii – zaznaczyła pani prezydent.