Jaka będzie edukacja przyszłości? Jakie będą zawody za 7 lat? Tego nie jesteśmy pewni… Jednak, jedno jest pewne! Znajomość kompetencji ICT – wykorzystania technologii komputerowej, sieci internet oraz urządzeń mobilnych to kluczowe zadanie edukacji XXI wieku.

Stąd projekt autorstwa nauczyciela roku w konkursie MEN i Głosu Nauczycielskiego Barbary Halskiej – Eduzmieniacze. Eduzmieniacze to inicjatywa oparta o wielorakie działania edukacyjne oraz organizowaną od dwóch lat konferencję pod tym samym tytułem. W tym roku czas na trzecią edycję konferencji "Eduzmieniacze – kreują kariery” – próbę wyznaczenia kamieni milowych cyfryzacji edukacji, w oparciu o sojusz organów prowadzących z dyrektorami i przedstawicielami lokalnych inicjatyw. Wyjściem do debaty będą najnowsze trendy w edukacji poparte praktycznymi przykładami zastosowań ICT.

Konferencja odbędzie się w Sosnowcu 27-28 marca w Sosnowieckim Parku Naukowo Technologicznym pod patronatem Agencji Rozwoju Lokalnego oraz firmy Intel, a w zamyśle stanie się okazją do następnych cyklicznych spotkań.

Nie wiemy czy umiejętność programowania niebawem nie stanie się kolejnym, po angielskim czy niemieckim, trzecim językiem wymaganym przez pracodawców. Potrzeba nabycia umiejętności selekcji informacji, daleko bardziej wybiegają w przyszłość, aniżeli obowiązujący w szeregu projektów i podstawie programowej pakiet biurowy czy obsługa arkuszy kalkulacyjnych. Dlatego najważniejszym obecnie wyzwaniem jest przenikanie się świata komputerów i urządzeń mobilnych na każdym przedmiocie nieinformatycznym oraz zmobilizowanie lokalnych struktur biznesowych dla wspierania i profilowania szkolnictwa. Dlatego inicjatywa organizatorów konferencji Barbary Halskiej i Marcina Paksa została wsparta takimi nazwiskami jak prof. Lech Mankiewicz (PAN), wybitny specjalista w zakresie e-learningu, prof. Marlena Plebańska czy Kamila Sidor – znana na świecie działaczka krzewiąca kompetencje programistyczne wśród kobiet. Konferencja stanie się doskonałą okazją dla uporządkowania kluczowych dla edukacji "kamieni milowych cyfryzacji”.