Miłośnicy ręcznie robionych stroików i świątecznych ozdób, jak i smakosze regionalnych specjałów na pewno nie byli zawiedzeni.

Już w piątek parking przed kinem Centrum wypełnił się stoiskami, na których można było zakupić nie tylko palmy i ozdoby wielkanocne, ale też regionalne produkty gastronomiczne. Tego dnia jarmarkowi towarzyszyły występy Orkiestry Stowarzyszenia Muzyczno-Kulturalnego Zofiówka oraz zespołu Niezapominajki.

Atrakcji nie brakowało także w sobotę. „Rączka gotuje, Rączka gotuje, lewa wymiesza, prawa robi test” można było zanucić ze znanym kucharzem Remigiuszem Rączką, który zademonstrował jak przygotować pyszny żurek. Dodatkowo odwiedzającym stoiska z wyrobami czas umilał zespół Druga Młodość, a młodzież i dorośli mieli okazję nauczyć się jak tworzyć palmy z osikowego łyka.

Z pewnością dobrze bawili się też ci, którzy na Jarmarku postanowili spędzić niedzielę. Tego dnia pokaz kulinarny dał jastrzębianin Michał Bałazy, wystąpił zespół Śląskie Trio Piotra Szefera, a dla dzieci przygotowano specjalne warsztaty.