W czym rzecz?
„Śląska Rzecz” to jedyny regionalny konkurs dizajnu w Polsce. Nagrody są przyznawane w trzech kategoriach: produkt, grafika użytkowa (w tym komunikacja wizualna i multimedia) oraz usługa. Chęć udziału w dotychczasowych edycjach zgłosiło ponad 360 firm i instytucji z prawie 490 projektami, m.in. mebli, lamp, odzieży, sprzętu medycznego, sprzętu sportowego, wózków dziecięcych, żywności, ale też ciężkich maszyn (kotłów grzewczych, obrabiarek, tokarek i pojazdów ratowniczych), jak książek, wydawnictw (także muzycznych), etykiet i opakowań, stron internetowych, czy identyfikacji wizualnych, ale też komunikacji wizualnej i systemów informacji miejskiej. Trzy lata temu dołączyły do nich firmy, instytucje i projektanci wdrażający usługi.
Laureaci oraz nominowani do ekspozycji są prezentowani na pokonkursowej wystawie, która wędruje po kraju. Każdej edycji towarzyszą dwujęzyczne katalogi, prezentujące nagrodzonych i wyróżnionych projektantów, firmy oraz organizacje. Zwycięzcy dołączają także do wyjątkowego grona uczestników stałej wystawy „Dizajn po śląsku. Laureaci konkursu Śląska Rzecz” w Zamku Cieszyn.
Laureatami konkursu są m.in.: Moho Design, Pracownia Sprzętu Alpinistycznego Małachowski, Zakład Inżynierii Ruchu, Hi-Mountain, M.C.I. sp. z o.o., Kera Ceramika, Inżynieria Samochodów Specjalnych Wawrzaszek sp. z o.o., Pajak Sport, Famed S.A., Skoff sp. z o.o., Infobox sp. z o.o., Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej „Być Razem”, JJA Progress Andrzej Wolski sp.j., Paged S.A., Marbet sp. z o. o., Ars Cameralis Silesiae Superioris, Centrum Sztuki Współczesnej „Kronika”, Wydawnictwo Szkolne PWN, Wydział Promocji i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, Fundacja Brama Cukermana, Wydawnictwo Od.Nowa sp. z o.o., Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze S.A., Jasnogórskie Centrum Informacji – Klasztor OO. Paulinów, Muzeum Śląskie w Katowicach, Urząd Miasta Jaworzno, Spółdzielnia Socjalna Parostatek, Teatr Polski w Bielsku-Białej.
To właśnie oni są wizytówką regionu, ukazując jego współczesne, barwne i różnorodne oblicze. Pokazują Śląsk, na którym, dzięki współpracy firm i instytucji z projektantami, powstają produkty, projekty i usługi: funkcjonalne, dostępne, dobrze przemyślane i stworzone z myślą o użytkownikach. Tym samym symbolem Śląska staje się dobre wzornictwo!
termin przyjmowania zgłoszeń:
24 kwietnia 2015
uroczysta gala wręczenia nagród:
17 czerwca 2015
wystawa pokonkursowa w Zamku Cieszyn:
17 czerwca-26 lipca 2015
wystawa pokonkursowa w Muzeum Śląskim w Katowicach:

1-30 sierpnia 2015

więcej informacji:
Agnieszka Woszczyńska:
tel. 33 851 08 21 wew. 53,
mail: awoszczynska@zamekcieszyn.pl

www.zamekcieszyn.pl/pl/artykul/slaska-rzecz-804
www.slaskarzecz.pl