Od marca rozpoczął się też intensywny trening dla dzieci z naszego miasta. Przez cały miesiąc trenowało ponad 50 dzieci w kategoriach KM 10-12, z czego prawie 30 z nich zapisało się do klubu UKS ZSZ JEDYNKA. Zajęcia warsztatowe odbywały się dwa razy w tygodniu na terenie Szkoły Podstawowej nr 5, Zespołu Szkół Zawodowych, OWN-u oraz obszarów leśnych dzielnicy Zdrój. Spotkania, które prowadził trener i prezes klubu Rafał Mastela, podzielone były na dwie części. Pierwsza na sali gimnastycznej, gdzie młodzi adepci BNO zapoznali się z samą dyscypliną, mapą, pojęciem punktu kontrolnego i tego jak go znaleźć. Druga część to trening praktyczny na boisku szkolnym, gdzie każdy miał okazję przetestować wiedzę teoretyczną podczas biegu.

Druga połowa marca to już rozpoczęcie nowego sezonu biegów na orientację. Puchar Ziemi Tarnogórskiej był inauguracją sezonu na Śląsku. Tarnogórski Park Miejski stał się 21 marca areną zmagań dla wielu. Nieźle wypadli zarówno zaprawieni w bojach klubowicze, jak i nowy narybek jastrzębskiej ZSZ-JEDYNKI. Pierwsze miejsca w swoich kategoriach wiekowych wywalczyli: Kornelia Jagieła (K10), Bartosz Kurek (M10), Edyta Pojda (K18) i Paweł Masztalski (M21). Drugie miejsca zajęli: Wiktoria Jagieła (K10), Łukasz Mazur (M10), Błażej Kołeczko (M14), Artur Tomanek (M35), Rafał Mastela (M40). Ostatnie miejsce na podium zdobyli: Dominik Buczak (M10), Jarosław Borgiel (M 18/20), Aleksandra Kost (K21) oraz Krzysztof Masny(M35).

Zaledwie tydzień później, 28 marca, w Bytomiu  miały miejsce Mistrzostwa Śląska w Długodystansowym Biegu na Orientację, które rozgrywane były od kategorii KM 16 w górę. Po raz kolejny Jedynkowicze nie zawiedli zdobywając dwa złote medale (Bartosz Kołeczko –M16 oraz Grażyna Pipiro- K55), srebro (Rafał Mastela – M40) oraz brąz (Krzysztof Masny – M35). Równocześnie dla pozostałych kategorii wiekowych rozegrano zawody towarzyszące Pucharu Bytomia. Tutaj też mieliśmy jastrzębski akcent dzięki  pierwszym miejscom Julii Pastuszak (K10N) i Julii Papszun (K12).

W ostatnią marcową niedzielę grupa klubowiczów udała się do czeskiej Karviny na pierwsze w tym roku zawody zaliczane do Euroregionalnej Ligi BNO rozgrywanej po obu stronach polsko-czeskiej granicy. Tutaj na podium stanęła jedynie Emilia Powieśnik (K10N). Pozostali punktowali indywidualnie i klubowo do rankingu Euroligi.

Zainteresowanych treningami i zawodami lub po prostu ciekawych naszych wyników i poczynań w biegu na orientację zapraszamy na stronę klubu UKS ZSZ-JEDYNKA. Z pewnością wiele będzie się działo.

Treningi oraz wyjazdy na wybrane zawody i konsultacje szkoleniowe od 1 marca do 30 listopada realizowane są w ramach zadania publicznego pn. „Szkolenie sportowe dzieci i młodzieży w orientacji sportowej” wspieranego przez Prezydenta Miasta Jastrzębie-Zdrój ze środków publicznych budżetu Miasta Jastrzębie-Zdrój.

Inf. nad. A. Kołeczko