Jest jednak coś, co powtarza się i łączy, fascynuje nas, intryguje, stanowi wyzwanie, interesuje – królowa nauk, za jaką nie bez powodu uważa się matematykę. To ona – nauka niełatwa, ale właśnie, dlatego piękna, każdego roku łączy młodzież jastrzębskich szkół, którzy mają na jej temat wiele do powiedzenia. 16 kwietnia na uroczystej gali, królowa nauk – matematyka zgromadziła w murach Zespołu Szkół nr 6 swoich wybrańców: jastrzębskich maturzystów i ich młodszych kolegów.

Ci pierwsi rywalizowali ze sobą 11 marca w tej szkole uczestnicząc w V Miejskim Matematycznym Maratonie Maturzystów miasta Jastrzębia-Zdroju. Nieprzypadkowo w nazwie konkursu znalazło się słowo „maraton”. Każda drużyna miała do rozwiązania 160 zadań i mogła zdobyć 280 punktów, a zmagania trwały 4 godziny.

To wielkie przedsięwzięcie nie byłoby możliwe, gdyby nie inicjatorka – doradca metodyczny matematyki Ewa Szatkowska oraz prezydent miasta Anna Hetman, która objęła patronat nad Maratonem. Emocje jakie towarzyszyły młodzieży podczas Maratonu były bardzo duże, rywalizacja bardzo pozytywna, praca w zespole kreatywna.

Najlepszymi spośród 9 drużyn jastrzębskich szkół okazali się:

I miejsce –Daniel Kłódka, Adrian Kotliński, Kamil Smyczek (drużyna reprezentująca technikum z Zespołu Szkół nr 6)

II miejsce –– Krzysztof Miazga, Anna Poręba, Marta Zmroczek (drużyna reprezentująca liceum z Zespołu Szkół nr 6)

III miejsce –– Piotr Będkowski, Michał Bochnak, Adrianna Marcol (drużyna reprezentująca liceum z Zespołu Szkół nr 3).

Wyróżnienie otrzymała drużyna reprezentująca liceum z Zespołu Szkół nr 1 w składzie Ewelina Dziadosz, Mateusz Chiliński, Paulina Krzywda.

Ale to nie wszystko co działo się w Zespole Szkół nr 6. Młodsi koledzy uczestniczyli w finale XII Miejskiego Konkursu Matematycznego dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Patronat nad konkursem objęła prezydent miasta Anna Hetman. Stroną organizacyjną przedsięwzięcia zajęli się dyrektor ZS nr 6 Jerzy Maduzia, doradca metodyczny matematyki Ewa Szatkowska oraz wybrani nauczyciele matematyki pracujący w komisji konkursowej.

Konkurs odbywał się w dwóch etapach: szkolnym (23 stycznia) i miejskim – finał 16 kwietnia. Do etapu miejskiego zakwalifikowało się 19  uczniów z jastrzębskich szkół.

Uczniowie, którzy zmierzyli się z zawiłościami matematycznymi mieli do rozwiązania 10 zadań otwartych o podwyższonym stopniu trudności. Czas na rozwiązanie zadań wynosił  90 minut.

Laureatami konkursu zostali:

I miejsce – Krzysztof Gajda z Zespołu Szkół nr 6

II miejsce – Krzysztof Sobocik z Zespołu Szkół nr 1

III miejsce – Grzegorz Otto z Zespołu Szkół nr 6

Wyróżnienia otrzymali:

Krzysztof Bondos z Zespołu Szkół nr 6 oraz Weronika Rutka Zespołu Szkół nr 3

Inf. nad. doradca metodyczny matematyki Ewa Szatkowska.