Uczniów ze szkoły francuskiej ZS nr 6 gościł w poniedziałek, 21 kwietnia i we wtorek, 22 kwietnia. Uczniów ze szkoły z czeskiej Karwiny wraz z opiekunami placówka przyjęła we wtorek, 22 kwietnia.

Również we wtorek, 22 kwietnia, delegacja z Francji i Czech gościła w Urzędzie Miasta. Na sali Rady Miasta zjawili się uczniowie wraz z  opiekunami, a także przedstawiciele władz – po stronie francuskiej m.in. Dominique Bernard, Francis Lebrun, Jean-Pierre Collado czy Claire Liebaert, po stronie czeskiej – wiceprezydent Lukas Raszyk, Radka Drabova i Marcela Rucka. Obecni byli również przedstawiciele ZS nr 6 – dyrektor Jerzy Maduzia, wicedyrektor Jolanta Kłopeć, i opiekunki wymiany Honorata Stelmaszczyk-Stawowy i Monika Kordiaczyńska. Delegacje przyjęła prezydent Anna Hetman, która serdecznie przywitała gości, kierując do nich również kilka słów w języku francuskim.

– Bardzo się cieszę, że mogę powitać Was w naszym mieście. Mam nadzieję, że nasze miasto przypadnie Wam do gustu, że nawiążecie tu nowe przyjaźnie i zabierzecie ze sobą do Francji miłe wspomnienia. Mam nadzieję, że i ja będę mogła Was wkrótce odwiedzić. Wizyta we Francji zawsze była moim wielkim marzeniem. No i będę mogła przy okazji przypomnieć sobie język, bo przez te wszystkie lata wiele już zapomniałam – zwróciła się do uczniów pani prezydent.

Podczas spotkania uczniowie biorący udział w wymianie zapoznali się z historią naszego miasta, którą przedstawił Krzysztof Kucia, sekretarz miasta. Przywołana została również historia wymiany polsko-francuskiej i partnerstwa z miastem Tourcoing. Kolejne dni międzynarodowej wymiany zapowiadają się równie interesująco. W środę i czwartek uczniowie z Sobieskiego wspólnie z uczniami z Francji i Czech wyjadą na wycieczkę do Pragi, zaś w piątek – odwiedzą partnerską Karwinę, gdzie wezmą udział w zawodach sportowych.