Wanda Miłoś mieszka i działa w Jastrzębiu-Zdroju. Tu pracowała jako kierownik sklepu spożywczego. Jej karierę zawodową przerwała choroba. Od tego momentu pani Wanda poświęciła się działalności społecznej na rzecz amazonek – kobiet po amputacji piersi. Jest założycielką prężnie działającego Stowarzyszenia Amazonek w Jastrzębiu-Zdroju oraz w wielu innych miastach województwa.

Lady D. to wyróżnienia dla wyjątkowych pań, które wnoszą istotny wkład w życie publiczne województwa śląskiego. Laureatki Lady D. (Lady Disabled, czyli Dama Niepełnosprawna) wybierane są od 2002 roku z inicjatywy Marka Plury – posła do Parlamentu Europejskiego oraz śp. Krystyny Bochenek – katowickiej dziennikarki i byłej wicemarszałek Senatu. Aktualnie konkurs prowadzony jest w całym kraju przez posłanki skupione w Parlamentarnej Grupie Kobiet. W województwie śląskim organizuje go Ewa Kołodziej. Finał ogólnopolski odbędzie się we wrześniu w Warszawie.

Celem konkursu jest docenienie i prezentacja niepełnosprawnych, ale niezwykle aktywnych kobiet. Wyróżnienie przyznawane jest w pięciu kategoriach: sport, kultura i sztuka, życie społeczne, życie zawodowe oraz dobry start.