Akcja eTwinning promuje współpracę szkół w Europie za pomocą technologii informacyjno-komunikacyjnych oferując wsparcie, narzędzia i usługi, tak żeby szkoły w prosty sposób mogły tworzyć krótko i długoterminowe partnerstwa wspierające możliwości zdobywania przez młodych ludzi wiedzy i umiejętności ICT. Nasza szkoła współpracuje w ramach tego programu z placówkami w Portugalii i Wielkiej Brytanii oraz z placówkami w Warszawie i Zabrzu promując wielokulturowy model społeczeństwa europejskiego.

Imprezę powiązaliśmy z Dniem Unii Europejskiej, który jest obchodzony 9 maja. Przypomina o dacie 9 maja 1950 roku, kiedy Robert Schuman, francuski minister spraw zagranicznych, ogłosił swoją deklarację – plan Schumana. Każdego roku obchodzimy ten dzień uroczyście. Nasza szkoła realizuje projekt pt. „Nowoczesny nauczyciel w nowoczesnej szkole – budowanie europejskich standardów edukacji uczniów niepełnosprawnych z wykorzystaniem najnowszych technologii” w ramach programu Erasmus+ z Portugali i Anglią. Obecnie pracownicy naszej szkoły biorą udział w trzeciej wizycie w placówce partnerskiej zapoznając się z systemem edukacji i nowoczesnymi metodami pracy. 

W związku z nawiązaną współpracą zagraniczną w tym roku przybliżyliśmy kulturę, zwyczaje, tradycje i kuchnię Portugalii.  Wszyscy uczniowie naszej szkoły wspólnie bawili się przy muzyce portugalskiej. Punktem kulminacyjnym imprezy był Piknik eTwinningu podczas którego przygotowaliśmy potrawy portugalskie krojąc, gotując, smażąc, piekąc na wolnym powietrzu. Impreza zakończyła się  degustacją potraw. Uwieńczeniem imprezy było puszczenie w powietrze niebieskich i żółtych balonów symbolizujących 10-lecie eTwinning.

inf. nad. ZS 10